Testował to w Warszawie. Trzaskowski chce wprowadzić plan w całym kraju
Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Rafał Trzaskowski, ogłosił w sobotę zamiar wprowadzenia ogólnokrajowych ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa, takich jak testowanie sygnałów alarmowych, które obecnie są realizowane w Warszawie.
Podczas konwencji KO w Gliwicach Trzaskowski zwrócił uwagę, że oprócz modernizacji i wzmocnienia polskiej armii, które już się dokonuje, konieczne jest również zwiększenie wsparcia dla służb mundurowych.
- Musimy wzmacniać nasze służby mundurowe - policję, straż pożarną, straż graniczną, bo oni też stoją na straży naszego bezpieczeństwa - podkreślił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ziobro dostał prezent od koalicji? "Taki jaki chciał"
Ogólnokrajowe ćwiczenia z bezpieczeństwa
W swoim wystąpieniu nawiązał do warszawskiego programu "Warszawa chroni", w ramach którego dodatkowo zabezpieczana jest infrastruktura krytyczna oraz testowane są systemy alarmowe.
- Chcemy się dzielić tym doświadczeniem ze wszystkimi samorządowcami - mówił Trzaskowski. Dodał, że planuje zwrócić się do ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz wojewodów z propozycją, aby podobne ćwiczenia były organizowane w całym kraju. - Wiemy, że takie ćwiczenia są potrzebne, bo te syreny alarmowe muszą być słyszalne wszędzie - zaznaczył.
Trzaskowski wskazał, że celem takich działań jest pokazanie gotowości i determinacji: "że jesteśmy gotowi, że się niczego nie boimy".
Czym jest program "Warszawa chroni"?
Program "Warszawa chroni" to inicjatywa władz stolicy, mająca na celu wzmocnienie ochrony ludności cywilnej w sytuacjach kryzysowych oraz dostosowanie miasta do potencjalnych zagrożeń. Ogłoszony w marcu 2024 roku przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, program przewiduje inwestycje o wartości 117 mln zł.
Kluczowe elementy programu obejmują:
- Organizację miejsc schronienia: identyfikacja i przygotowanie schronów oraz miejsc schronienia dla mieszkańców.
- Zabezpieczenie dostępu do wody: tworzenie dodatkowych, niezależnych od sieci wodociągowej, ujęć wody oraz zakup beczkowozów.
- Zapewnienie ciągłości funkcjonowania organów miasta: modernizacja infrastruktury krytycznej, w tym systemów zasilania kluczowych obiektów, takich jak Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
- Zakup odpowiedniego sprzętu: nabycie niezbędnych urządzeń i wyposażenia do reagowania w sytuacjach kryzysowych.
- Edukację mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa: organizacja szkoleń, warsztatów oraz wydarzeń edukacyjnych, takich jak Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa, który odbył się w październiku 2024 roku.
W ramach programu planowane są również działania takie jak rozbudowa monitoringu miejskiego, budowa specjalnych magazynów przeciwpowodziowych oraz modernizacja pompowni wysokiego ciśnienia.
źródło: PAP / Urząd Miasta Stołecznego Warszawy