"Czarnobyl prześcignął Holocaust"
"Tak łatwo ześlizgnąć się w banał... W banał horroru... (...) Rozrzucone po naszej ziemi radionuklidy będą istniały pięćdziesiąt, sto, dwieście tysięcy lat... Nawet dłużej... W porównaniu z ludzkim życiem są wieczne. Co jesteśmy w stanie zrozumieć? Czy potrafimy doszukać się jakiegoś sensu w tym jeszcze nieznanym nam horrorze?" - zastanawia się autorka.
Jak wyjaśnia, jej książka nie jest o Czarnobylu, ale o świecie Czarnobyla. Zajmuje się w niej "historią pomijaną", utrwala codzienne życie ludzi, dla których Czarnobyl nie jest metaforą ani symbolem, ale domem. Aleksijewicz słynie z niepowtarzalnego stylu, wypracowanego na podstawie setek wywiadów i określanego mianem "opowieści głosów".
Jedna z bohaterek reportażu, Ludmiła Dmitrijewna Polanska, wiejska nauczycielka stwierdza: "Czarnobyl to coś, co prześcignęło Kołymę i Auschwitz... Prześcignęło Holocaust... Czy jasno się wyrażam? Człowiek z toporem i łukiem, nawet człowiek z granatnikiem i komorami gazowymi, nie mógł zabić wszystkich. Ale człowiek z atomem... Teraz... Cała Ziemia jest zagrożona...".
Poznaj wstrząsające relacje świadków Czarnobyla!