Największa katastrofa XX wieku
Straszliwe skutki katastrofy: mutacje, uszkodzone płody
Awaria czarnobylska i jej przerażające skutki...
26 kwietnia 1986 r. o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Awaria czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku.
Znakomita białoruska pisarka i reportażystka Swietłana Aleksijewicz przez niemal 20 lat zbierała relacje świadków tej tragedii: strażaków, żołnierzy, likwidatorów, myśliwych, przesiedleńców. Tych, którzy odmówili opuszczenia rodzinnych stron, a także tych, którzy z różnych przyczyn zdecydowali się zamieszkać w Zamkniętej Strefie. Rozmawiała z byłymi pracownikami elektrowni, uczonymi, lekarzami...
Z jej książki pt. "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości", która okazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Czarne, wyłania się wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii, lecz także ostatniej dekady ZSRR i fenomenu "człowieka radzieckiego". To drugie wydanie tej książki w naszym kraju, w nowym przekładzie i pod nowym tytułem, wcześniej była znana jako "Krzyk Czarnobyla".
Aleksijewicz jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Za "Czarnobylską modlitwę" otrzymała National Book Critics Circle. W 2011 r. została laureatką II edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
(js)