Najważniejsze wiadomości tygodnia
Poniedziałek, 25 października
29.10.2004 | aktual.: 29.10.2004 06:50
Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma odwołał swoją wizytę w Polsce z powodu sytuacji wewnętrznej na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi - powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce minister Dariusz Szymczycha z Kancelarii Prezydenta RP. Dyplomacja ukraińska poinformowała nas wczoraj, że wobec napięć, które pojawiły się na Ukrainie, wobec tych zdarzeń przedwyborczych, prezydent postanowił zostać w kraju - powiedział Szymczycha.
Więcej: Kuczma jeszcze przyjedzie
W Iraku zaginęło w niewyjaśnionych okolicznościach kilkaset ton różnego rodzaju konwencjonalnych materiałów wybuchowych - ogłosiła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Zniknęły one z dawnej ważnej irackiej bazy wojskowej Al-Kakaa, 50 km na południe od Bagdadu, kiedyś odgrywającej kluczową rolę w próbach zbudowania bomby atomowej przez reżim Saddama Husajna. - Kandydat Demokratów do Białego Domu John Kerry wykorzystał zaginięcie materiałów wybuchowych w Iraku do ostrego ataku na prezydenta Busha, którego oskarżył o niekompetencję. Terroryści mogliby użyć tych materiałów do zabijania naszych wojsk, naszych ludzi, wysadzania w powietrze samolotów i burzenia domów. To jeden z wielkich błędów w Iraku, jeden z wielkich błędów tej administracji - powiedział.
PiS ponawia inicjatywę przywrócenia kary śmierci. Projekt nowelizacji prawa karnego, który ma jeszcze w poniedziałek trafić do marszałka Sejmu, oprócz kary śmierci przewiduje też bezwzględne dożywocie. W miniony piątek Sejm przewagą trzech głosów odrzucił projekt PiS przywracający karę śmierci.
Wtorek, 26 października
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zostanie wezwany przed sejmową komisję śledczą ds. PKN Orlen - zdecydowała we wtorek komisja, o czym poinformował dziennikarzy jej wiceszef Roman Giertych (LPR).
Były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski powiedział we wtorek, że treść notatki, którą sporządził po rozmowie z Janem Kulczykiem na temat spotkania Kulczyka z rosyjskim szpiegiem Władimirem Ałganow w lipcu 2003 r. w Wiedniu, wiernie odzwierciedla informacje przekazane mu przez poznańskiego biznesmena.
Środa, 27 października
Minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas podpisał i skierował na ręce marszałka Sejmu wniosek prokuratora apelacyjnego w Łodzi o zgodę Sejmu na uchylenie immunitetu posłowi Andrzejowi Pęczakowi oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - poinformował wiceprokurator generalny Kazimierz Olejnik.
W trakcie przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen Roman Giertych (LPR) pytał Zbigniewa Siemiątkowskiego, czy ten informował prezydenta, jeszcze przed rozmową z Janem Kulczykiem 31 lipca 2003 r., o innych rozmowach poznańskiego biznesmena z przedstawicielami rosyjskiego biznesu, dotyczących sprzedaży PKN Orlen i Rafinerii Gdańskiej. Siemiątkowski początkowo odpowiedział, że nie, jednak - po zapoznaniu się w czasie przerwy z tajnymi dokumentami - zmienił zeznania i podał, że już w maju 2003 r. informował prezydenta o sytuacji na rynku paliwowym w Polsce.
Desygnowany na szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso nie poddał pod głosowanie Parlamentu Europejskiego proponowanego dotychczas jej nowego składu. Zwrócił się o przesunięcie głosowania, by móc zaprezentować inną ekipę, możliwą do zaakceptowania przez eurodeputowanych.
Czwartek, 27 października
Bliżej nieznane ugrupowanie radykalne zakomunikowało o uprowadzeniu w Iraku Polki pracującej "dla sił amerykańskich" i zażądało, aby Polska wycofała z Iraku swoich żołnierzy - podała katarska telewizja Al-Dżazira. Prezydent Aleksander Kwaśniewski, przebywający z wizytą w Belgii, oświadczył, że "Polska nie wycofa wojsk z Iraku; byłoby to poddanie się dyktatowi terrorystów". W Warszawie premier Marek Belka powiedział, że nie ma mowy o negocjowaniu sprawy wycofania wojsk polskich z Iraku czy o rozmowach na jakikolwiek inny temat.
Więcej: Terroryści porwali Polkę!