Trwa ładowanie...

Byliśmy w miejscowości z "Rancza". Oto co powiedzieli nam mieszkańcy

Malownicza, nowoczesna wieś na mapie Mazowsza - tak można opisać Jeruzal. To miejsce, które zna prawie każdy Polak. Codziennie przyjeżdżają tu turyści i oglądają słynny rynek, ławeczkę, kościół, sklep i przychodnię. Wieś idealnie pokazuje, jak zmieniała się Polska dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Wszystko zostało świetnie udokumentowane przez serial "Ranczo", który emitowany był przez 10 lat w TVP1.

Rynek, pierwsza inwestycja zrealizowana ze środków UE.Rynek, pierwsza inwestycja zrealizowana ze środków UE.Źródło: WP
duku98f
duku98f

Wieś, którą zna cała Polska

Wieś Jeruzal położona jest w południowo-zachodniej części gminy Mrozy, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim. Zajmuje powierzchnię 694,47 ha. Liczy około 300 mieszkańców. Nie przechodzi przez nią żadna kluczowa droga, a do najbliższego większego miasta, Mińska Mazowieckiego, trzeba jechać aż 25 kilometrów. Tę niezwykle malowniczą wieś da się przejść wzdłuż i wszerz w nie więcej niż dziesięć minut.

- To miejsce jest przykładem zmian, które zaszły w Polsce, odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej. Środki unijne zostały przyznane w podobnym czasie, kiedy w telewizji wyemitowano pierwsze odcinki popularnego serialu - zwraca uwagę Dariusz Jaszczuk, burmistrz gminy Mrozy, w której znajduje się Jeruzal.

Burmistrz gminy Mrozy, który starał się, aby jak najwięcej środków trafiło do Jeruzala Wirtualna Polska
Burmistrz gminy Mrozy, który starał się, aby jak najwięcej środków trafiło do JeruzalaŹródło: Wirtualna Polska

Naszą wizytę zaczynamy od zwiedzenia rynku. To on jest centralnym miejscem - obok niego znajduje się kościół i sklep, do którego przyjeżdżają mieszkańcy okolicznych wsi.

duku98f

- Przed dotacją z Unii Europejskiej było to miejsce zaniedbane. Dziurawy asfalt, skarpa, dzikie miejsca parkingowe. Dzięki funduszom z Unii udało się przeprowadzić remont, który objął budowę ławek, fontanny, położenie kostki, wymianę oświetlenia. Zyskał też pobliski skwer, który wcześniej bardziej przypominał małpi gaj, a teraz jest miejscem, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć - opowiada nam Jaszczuk. Remont, o którym mówi, odbywał się w latach 2009-2010.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Myśliwce NATO w Polsce. Ich siła jest niewyobrażalna

Przełomowe zmiany dzięki UE

Gmina Mrozy bardzo chętnie korzystała z pieniędzy przyznanych przez Unię Europejską. Jeruzal - z racji niewielkiej liczby mieszkańców - najwięcej środków otrzymał z funduszu rozwoju obszarów wiejskich.

Tablice, które znajdują się przy kluczowych inwestycjach Wirtualna Polska
Tablice, które znajdują się przy kluczowych inwestycjachŹródło: Wirtualna Polska

- Najdroższa inwestycja, która została tu przeprowadzona, jest niewidoczna, bo znajduje się pod ziemią - śmieją się przedstawiciele lokalnych władz. Chodzi o wodociąg i kanalizację, do której zostały podłączone budynki nie tylko z Jeruzala, ale też okolicznych wsi. Budowa oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacji sanitarnej trwała od września 2012 do czerwca 2015 roku. Dotacje na ten cel liczone są w milionach złotych.

duku98f

- Kiedyś była tu totalna bieda. Odkąd weszliśmy do Unii i zaczęliśmy korzystać z przyznawanych środków, w miejscowości zaszły bardzo duże zmiany. Kanalizacja jest supersprawą. Nie trzeba mieć swojego szamba i martwić się o jego opróżnianie. Ogólnie przyjemniej żyje się w ładnej okolicy, a nie w bałaganie, który tu panował kiedyś - mówi nam Kazimiera Kublik, mieszkanka Jeruzala.

- Wiadomo, że sławę zyskaliśmy dzięki telewizji, ale tak naprawdę te remonty działy się dzięki Unii. Zrobiliśmy duży skok cywilizacyjny - dodaje syn pani Kazimiery, Wiesław.

Mieszkańcy Jeruzala cieszą się ze zmian. Na zdjęciu Kazimiera Kublik i jej syn Wiesław. Wirtualna Polska
Mieszkańcy Jeruzala cieszą się ze zmian. Na zdjęciu Kazimiera Kublik i jej syn Wiesław. Źródło: Wirtualna Polska

- Grzechem było nie korzystać ze środków. My musieliśmy jedynie pokryć wkład własny, który zazwyczaj wynosił około 20-30 procent. Nie straciliśmy tego cennego czasu i udało się przeprowadzić transformację. Proszę sobie wyobrazić, że 90 procent wszystkich remontów zrealizowano ze środków unijnych - mówi Jaszczuk.

duku98f

Unia zbudowała chodniki i drogi

Przez ponad 18 lat w Jeruzalu udało się odnowić nie tylko rynek i wybudować kanalizację. Powstały też nowe drogi, chodniki, ścieżka rowerowa. Unia dopłaciła też do remontu szkoły, budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Najnowszą inwestycją była odnowa lokalnej przychodni.

- To był element po elemencie. W przypadku przychodni dopłacili nam aż 85 procent. Dwa miesiące temu zakończył się jej remont. Piękna sprawa, że na dachu są panele fotowoltaiczne, które na pewno pomogą przy dzisiejszych cenach energii - dodaje burmistrz.

Te wszystkie inwestycje służą nie tylko mieszkańcom wsi. Jeruzal jest ośrodkiem, który skupia wokół siebie społeczność liczącą około 1600 osób.

duku98f

- Jesteśmy miejscem, które z racji serialu przyciąga turystów. Oni widzieli, jakie zmiany tu zaszły, jak żyliśmy w 2006 roku, a jak żyjemy teraz. Tego wszystkiego przecież by tu nie było - podsumowuje mieszkaniec Jeruzala, Jacek Matysiak.

Mieszkańcy wsi, z którymi rozmawialiśmy, są dumni ze swojej miejscowości, z jej historii, kultury i bogactwa przyrodniczego. Równie dobrze zdają sobie sprawę z licznych problemów, które wspólnie chcą rozwiązywać, by krok po kroku poprawiać jakość życia. Mamy nadzieję, że środki unijne pozwolą na kolejne inwestycje w tym znanym na całą Polskę miejscu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duku98f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duku98f
Więcej tematów