PolskaByliśmy w miejscowości z "Rancza". Oto co powiedzieli nam mieszkańcy

Byliśmy w miejscowości z "Rancza". Oto co powiedzieli nam mieszkańcy

Malownicza, nowoczesna wieś na mapie Mazowsza - tak można opisać Jeruzal. To miejsce, które zna prawie każdy Polak. Codziennie przyjeżdżają tu turyści i oglądają słynny rynek, ławeczkę, kościół, sklep i przychodnię. Wieś idealnie pokazuje, jak zmieniała się Polska dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Wszystko zostało świetnie udokumentowane przez serial "Ranczo", który emitowany był przez 10 lat w TVP1.

Rynek, pierwsza inwestycja zrealizowana ze środków UE.
Rynek, pierwsza inwestycja zrealizowana ze środków UE.
Źródło zdjęć: © WP
Mateusz Dolak

Wieś, którą zna cała Polska

Wieś Jeruzal położona jest w południowo-zachodniej części gminy Mrozy, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim. Zajmuje powierzchnię 694,47 ha. Liczy około 300 mieszkańców. Nie przechodzi przez nią żadna kluczowa droga, a do najbliższego większego miasta, Mińska Mazowieckiego, trzeba jechać aż 25 kilometrów. Tę niezwykle malowniczą wieś da się przejść wzdłuż i wszerz w nie więcej niż dziesięć minut.

- To miejsce jest przykładem zmian, które zaszły w Polsce, odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej. Środki unijne zostały przyznane w podobnym czasie, kiedy w telewizji wyemitowano pierwsze odcinki popularnego serialu - zwraca uwagę Dariusz Jaszczuk, burmistrz gminy Mrozy, w której znajduje się Jeruzal.

Burmistrz gminy Mrozy, który starał się, aby jak najwięcej środków trafiło do Jeruzala
Burmistrz gminy Mrozy, który starał się, aby jak najwięcej środków trafiło do Jeruzala© Wirtualna Polska

Naszą wizytę zaczynamy od zwiedzenia rynku. To on jest centralnym miejscem - obok niego znajduje się kościół i sklep, do którego przyjeżdżają mieszkańcy okolicznych wsi.

- Przed dotacją z Unii Europejskiej było to miejsce zaniedbane. Dziurawy asfalt, skarpa, dzikie miejsca parkingowe. Dzięki funduszom z Unii udało się przeprowadzić remont, który objął budowę ławek, fontanny, położenie kostki, wymianę oświetlenia. Zyskał też pobliski skwer, który wcześniej bardziej przypominał małpi gaj, a teraz jest miejscem, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć - opowiada nam Jaszczuk. Remont, o którym mówi, odbywał się w latach 2009-2010.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przełomowe zmiany dzięki UE

Gmina Mrozy bardzo chętnie korzystała z pieniędzy przyznanych przez Unię Europejską. Jeruzal - z racji niewielkiej liczby mieszkańców - najwięcej środków otrzymał z funduszu rozwoju obszarów wiejskich.

Tablice, które znajdują się przy kluczowych inwestycjach
Tablice, które znajdują się przy kluczowych inwestycjach© Wirtualna Polska

- Najdroższa inwestycja, która została tu przeprowadzona, jest niewidoczna, bo znajduje się pod ziemią - śmieją się przedstawiciele lokalnych władz. Chodzi o wodociąg i kanalizację, do której zostały podłączone budynki nie tylko z Jeruzala, ale też okolicznych wsi. Budowa oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacji sanitarnej trwała od września 2012 do czerwca 2015 roku. Dotacje na ten cel liczone są w milionach złotych.

- Kiedyś była tu totalna bieda. Odkąd weszliśmy do Unii i zaczęliśmy korzystać z przyznawanych środków, w miejscowości zaszły bardzo duże zmiany. Kanalizacja jest supersprawą. Nie trzeba mieć swojego szamba i martwić się o jego opróżnianie. Ogólnie przyjemniej żyje się w ładnej okolicy, a nie w bałaganie, który tu panował kiedyś - mówi nam Kazimiera Kublik, mieszkanka Jeruzala.

- Wiadomo, że sławę zyskaliśmy dzięki telewizji, ale tak naprawdę te remonty działy się dzięki Unii. Zrobiliśmy duży skok cywilizacyjny - dodaje syn pani Kazimiery, Wiesław.

Mieszkańcy Jeruzala cieszą się ze zmian. Na zdjęciu Kazimiera Kublik i jej syn Wiesław.
Mieszkańcy Jeruzala cieszą się ze zmian. Na zdjęciu Kazimiera Kublik i jej syn Wiesław. © Wirtualna Polska

- Grzechem było nie korzystać ze środków. My musieliśmy jedynie pokryć wkład własny, który zazwyczaj wynosił około 20-30 procent. Nie straciliśmy tego cennego czasu i udało się przeprowadzić transformację. Proszę sobie wyobrazić, że 90 procent wszystkich remontów zrealizowano ze środków unijnych - mówi Jaszczuk.

Unia zbudowała chodniki i drogi

Przez ponad 18 lat w Jeruzalu udało się odnowić nie tylko rynek i wybudować kanalizację. Powstały też nowe drogi, chodniki, ścieżka rowerowa. Unia dopłaciła też do remontu szkoły, budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Najnowszą inwestycją była odnowa lokalnej przychodni.

  • Tak wygląda przychodnia wyremontowana dzięki wsparciu z UE

    Źródło: Wirtualna Polska

    Tak wygląda przychodnia wyremontowana dzięki wsparciu z UE

  • Budynek przychodni przed modernizacją

    Źródło: gmina Mrozy

    Budynek przychodni przed modernizacją

  • Budynek przychodni po modernizacji

    Źródło: gmina Mrozy

    Budynek przychodni po modernizacji

- To był element po elemencie. W przypadku przychodni dopłacili nam aż 85 procent. Dwa miesiące temu zakończył się jej remont. Piękna sprawa, że na dachu są panele fotowoltaiczne, które na pewno pomogą przy dzisiejszych cenach energii - dodaje burmistrz.

Te wszystkie inwestycje służą nie tylko mieszkańcom wsi. Jeruzal jest ośrodkiem, który skupia wokół siebie społeczność liczącą około 1600 osób.

- Jesteśmy miejscem, które z racji serialu przyciąga turystów. Oni widzieli, jakie zmiany tu zaszły, jak żyliśmy w 2006 roku, a jak żyjemy teraz. Tego wszystkiego przecież by tu nie było - podsumowuje mieszkaniec Jeruzala, Jacek Matysiak.

  • Nowoczesna oczyszczalnia ścieków wybudowana dzięki dotacjom

    Źródło: gmina Mrozy

    Nowoczesna oczyszczalnia ścieków wybudowana dzięki dotacjom

  • Ulica Szkolna przed remontem

    Źródło: gmina Mrozy

    Ulica Szkolna przed remontem

  • ulica Szkolna po remoncie

    Źródło: gmina Mrozy

    ulica Szkolna po remoncie

  • Budynek OSP po remoncie

    Źródło: gmina Mrozy

    Budynek OSP po remoncie

Mieszkańcy wsi, z którymi rozmawialiśmy, są dumni ze swojej miejscowości, z jej historii, kultury i bogactwa przyrodniczego. Równie dobrze zdają sobie sprawę z licznych problemów, które wspólnie chcą rozwiązywać, by krok po kroku poprawiać jakość życia. Mamy nadzieję, że środki unijne pozwolą na kolejne inwestycje w tym znanym na całą Polskę miejscu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
jeruzalunia europejskaśrodki unijne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (318)