Trwa ładowanie...
d1jbs1r

Najpierw ostry mróz, potem marznący deszcz. Ostrzeżenia dla ośmiu województw

To była wyjątkowo zimna noc. W Suwałkach i Mikołajkach odnotowano -18 stopni C. W Gołdapii prawie - 20. W piątkowy poranek będzie bardzo ślisko niemal w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. stopnia dla ośmiu województw ze względu na marznące opady.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najpierw ostry mróz, potem marznący deszcz. Ostrzeżenia dla ośmiu województw
(ventusky)
d1jbs1r

-19,9 stopnia - tyle nad ranem zanotowały termometry w Gołdapii w Warmińsko-Mazurskim. Niewiele mniej było w Suwałkach. W Warszawie odpowiednio –10,4 stopnia, a Bondarach na Podlasiu –12,4 stopna. Bardzo zimno było także na Kasprowym Wierchu: – 14,8 stopnia. Najcieplej było w pasie pomorza, gdzie na termometrach było lekko na plusie.

Ostrzeżenia IMGW

przed silnym mrozem, oblodzeniami i marznącymi opadami dotyczą w piątek aż ośmiu województw.

imgw

Pogodę w Polsce kształtują m.in. dwa ośrodki baryczne o nazwach, które muszą kojarzyć się z polityką. To Donald znad Skandynawii i Angela nad Europą Zachodnią.

d1jbs1r

W piątek strefy frontowe nadal przynosić będą chmury i opady mieszane: od śniegu po deszcz. Nad wschodnie regiony nadal docierać będą mroźne masy powietrza arktycznego, a nad zachodnie cieplejsze pochodzenia atlantyckiego.

Podobnie będzie w nocy z piątku na sobotę, ale ma być już znacznie cieplej. Od soboty (z północnego – zachodu) nad Polskę napływać już będą cieplejsze masy powietrza pochodzenia polarno – morskiego. Trochę odpoczniemy od dużych mrozów.

Prognoza pogody na najbliższe dni

Do końca tygodnia obszar Polski znajdował się będzie pod wpływem niżu znad północnej Europy i raz po raz przez obszar naszego kraju przemieszczać się będą strefy frontowe, które przynosić będą chmury i opady mieszane – od śniegu po deszcz. Polska znów będzie podzielona. Na wschodzie popada śnieg i deszcz ze śniegiem, a na zachodzie kraju deszcz.

d1jbs1r

Takie położenie niżu sprawi, że jeszcze tyko w sobotę nad wschodnie regiony docierać będą mroźne masy powietrza arktycznego, a nad zachodnie już cieplejsze masy powietrza pochodzenia polarno – morskiego.

W sobotę termometry wskażą od (-2) – (-1) st. C na wschodzie do (+2) – (+3) st. C na zachodzie kraju.
Natomiast w niedzielę już w całym kraju będzie ciepło i termometry wskażą od (+1) – (+2) st. C na wschodzie do (+4) – (+5) st. C na zachodzie.

W wyniku dużego gradientu barycznego na obszarze całego kraju powieje porywisty wiatr, w porywach do 30 – 55 km/h. Będzie obniżał temperaturę odczuwalną, a podczas opadów śniegu powodował będzie lokalne zawieje i zamiecie śnieżne.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

d1jbs1r

Podziel się opinią

Share

d1jbs1r

d1jbs1r
Więcej tematów