Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Polacy wybrali termin

Wybory prezydenckie - ich termin wciąż jest pod znakiem zapytania. Partie polityczne opowiadają się za różnymi datami. A Polacy? Największa ich część nie wskazuje konkretnego terminu, ale poczekałaby jeszcze rok z wyborem nowej głowy państwa.

Najnowszy sondaż. Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Polacy wybrali terminŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jacek Marczewski
d3fwju4
d3fwju4

Koronawirus w Polsce. Kiedy powinny odbyć się wybory prezydenckie? W 2021 roku - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej".

32,1 proc. Polaków przesunęłoby wybory o rok, nie podają jednak konkretnej daty. Mniejszy odsetek pytanych wskazał na maj 2020, czyli pierwotny termin, i też bardzo dziś prawdopodobny. Za tą opcją opowiada się 25,4 proc. respondentów.

Badani mieli też do wyboru sierpień, wrzesień, październik listopad i grudzień 2020. Za poszczególnym miesiącem opowiedziało się kolejno: 5,6 proc., 5,8 proc., 10,4 proc., 5,9 proc. i 3,7 proc. ankietowanych.

Zobacz też: Wybory 2020. Politolog: "Nie zazdroszczę Jarosławowi Kaczyńskiemu"

Aż o dwa lata wybory przesunęłoby 5,5 proc. pytanych. Opcję "trudno powiedzieć" wybrało z kolei 5,6 proc. uczestników badania.

d3fwju4

Wybory 2020. Podzieleni i wyborcy, i politycy

- Okazuje się, że to nie kwestia tego, czy ktoś obawia się, że zachoruje, tylko stare dobre podziały polityczne determinują to, czy opowiadamy się za wyborami już teraz, czy wolimy, żeby je odłożyć - ocenił Marcin Duma, szef IBRiS.

Przypomnijmy, że z terminu majowego nie chce zrezygnować PiS. Z kolei za przełożeniem wyborów jest prezes Porozumienia Jarosław Gowin, który odszedł z rządu właśnie przez to, że nie chciał przystać na tę datę wyborów.

Opozycja chciałaby organizacji wyborów za rok. W dyskusjach pojawił się też sierpień 2020. Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta, proponuje październik 2020 roku.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-25 kwietnia 2020 roku, metodą CATI, na 1100-osobowej grupie respondentów.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fwju4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fwju4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj