Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż prezydencki WP. Na kogo zagłosują wyborcy kandydatów z I tury?

Kampania wyborcza trwa. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski starają się nie tylko zmobilizować swój elektorat, ale przekonać do głosowania na siebie wyborców, którzy w I turze poparli pozostałych kandydatów. Z jakim skutkiem? Odpowiedź na to przynosi najnowszy sondaż prezydencki dla WP.

Share
Najnowszy sondaż prezydencki WP. Na kogo zagłosują wyborcy kandydatów z I tury?
Źródło: PAP
dchp3ph

Z przeprowadzonego przez IBRIS dla WP sondażu wynika, żegdyby II tura wyborów odbyła się w niedzielę, to wygrałby je Rafał Trzaskowski zdobywając 47,2 proc. głosów. Głosowanie na Andrzeja Dudę zadeklarowało 45,9 proc. badanych.

Różnica jest minimalna, świadczy jednak o dużym przepływie głosów tych wyborców, którzy głosowali w I turze na innych kandydatów, w stronę Rafała Trzaskowskiego. Przypomnijmy, że w I turze kandydat KO zdobył 30,46 proc. głosów.

Stan posiadania zwiększył także Andrzej Duda, który w I turze zdobył 43,5 proc. głosów.

dchp3ph

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia o sporze o debatę: Fochy i obsikiwanie terytorium

Na czyje głosy mogą liczyć obaj kandydaci? IBRIS w sondażu dla WP zapytał ankietowanych, na kogo głosowali w poprzedniej turze wyborów i na kogo zamierzają oddać głos w II turze.

Odpowiedzi są bardzo ciekawe. Okazało się, że na Andrzeja Dudę ma zamiar głosować 97 proc. jego wyborców. 3 proc. tych, którzy głosowali na niego w I turze, nie wie, na kogo odda swój głos w II turze.

WP
Źródło: WP

Takich wątpliwości nie mają wyborcy Rafała Trzaskowskiego z I tury. 100 proc. z nich ponownie zagłosuje na swojego kandydata.

dchp3ph

Najnowszy sondaż: najbardziej niezdecydowani są wyborcy Szymona Hołowni

37,5 proc. wyborców Władysława Kosiniaka- Kamysza zadeklarowało, że w II turze odda swój głos na Andrzeja Dudę. 50 proc. zadeklarowało, że zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego. 12,5 proc. tych, którzy głosowali w pierwszej turze na kandydata PSL nie wie, na kogo odda swój głos w II turze.

Jak zachowają się wyborcy Roberta Biedronia? Nie ma wśród nich osób niezdecydowanych. 37,5 proc. zadeklarowało, że odda głos na Andrzeja Dudę, 62,5 proc. - na Rafała Trzaskowskiego.

Zdecydowani są już także ci wyborcy, którzy głosowali w I turze na Krzysztofa Bosaka. 30 proc. z nich odda swój głos na Andrzeja Dudę, 70 proc. zadeklarowało głosowanie na Rafała Trzaskowskiego.

Zobacz także: Wybory 2020. Krzysztof Bosak o tym, na kogo odda głos w II turze wyborów

Najwięcej niezdecydowanych jest wśród wyborców Szymona Hołowni. Aż 21 proc. z nich wciąż waha się, na kogo odda swój głos w II turze. Na Andrzeja Dudę zamierza zagłosować 2 proc. z nich. 77 proc. zadeklarowało głosowanie na Rafała Trzaskowskiego.

dchp3ph

Głosy wyborców pozostałych kandydatów: Stanisława Żółtka, Marka Jakubiaka, Pawła Tanajno, Waldemara Witkowskiego i Mirosława Piotrowskiego rozłożyły się równo. 50 proc. z nich zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego, 50 proc. na Andrzeja Dudę.

Badanie IBRIS dla WP przeprowadzono 4 lipca metodą CATI (wywiad wspomagany komputerowo - przyp. red.) na próbie 1100 Polaków posiadających prawo do głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dchp3ph

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dchp3ph
dchp3ph
Więcej tematów