Trwa ładowanie...
d42gn6q

Najnowszy sondaż prezydencki. I tura dla Andrzeja Dudy. O wyniku "zdecydują emocje"

Już w piątek o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Do wyborów prezydenckich pozostały więc niespełna dwa dni. Jak pokazuje najnowszy sondaż prezydencki, walka o Pałac rozegra się w II turze. Pierwsze starcie według sondażu wygra Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najnowszy sondaż prezydencki. Ekspert: O wyniku II tury zdecydują emocje (zdjęcie ilustracyjne)
Najnowszy sondaż prezydencki. Ekspert: O wyniku II tury zdecydują emocje (zdjęcie ilustracyjne) (NurPhoto via Getty Images)
d42gn6q

Sondaż został przeprowadzony w środę 24 czerwca przez pracownię IBRiS dla "Rzeczpospolitej". W badaniu udział wzięło 1100 osób, z czynnym prawem wyborczym. Sondaż przeprowadzony został metodą CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo - przyp. red.).

Najnowszy sondaż prezydencki. I tura bez zmian - wygrywa Andrzej Duda

Jak informuje "Rz", gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś, frekwencja wyniosłaby 61 proc. Według najnowszego sondażu prezydenckiego pracowni IBRiS, I turę zdecydowanie wygrałby Andrzej Duda, który uzyskałby 41,1 proc. poparcia.

d42gn6q

Zaraz za urzędującym prezydentem znalazłby się Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej mógłby liczyć na głosy 26,4 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu uplasowałby się Szymon Hołownia, na którego swój głos zadeklarowało 9,7 proc. badanych.

Zobacz też: Pomysł PiS tuż przed wyborami. Szymon Hołownia ostro krytykuje. "Jak w PRL-u"

Najnowszy sondaż prezydencki. II tura - prezydenta wybiorą niezdecydowani

Według najnowszego sondażu IBRiS dla "Rz", poza podium znaleźliby się: Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń oraz Krzysztof Bosak. Lider "ludowców" w wyborach prezydenckich uzyskałby 5,4 proc. poparcia. Na przedstawiciela Lewicy głos oddałoby 4,9 proc. ankietowanych, z kolei głos na przedstawiciela Konfederacji zadeklarowało 4,6 proc. badanych.

d42gn6q

W hipotetycznej II turze wyborów według najnowszego sondażu prezydenckiego IBRiS, zmierzyliby się ze sobą prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na finiszu kampanii wybory mógłby wygrać Andrzej Duda, jednak jego wygrana nie byłaby przesądzona. Według sondażu urzędujący prezydent mógłby liczyć na poparcie 48,7 proc. ankietowanych, z kolei Rafał Trzaskowski uzyskałby 47,7 proc. głosów.

W przypadku, gdy wyniki kandydatów różnią się zaledwie o 1 punkt procentowy, kluczową rolę odgrywają wyborcy niezdecydowani. Tych według sondażu prezydenckiego IBRiS dla "Rz" jest 3,8 proc. Widzimy więc, że walka pomiędzy Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim będzie toczyła się do samego końca.

Najnowszy sondaż prezydencki. Politolog: Zdecydują emocje

Jak podkreśla dr hab. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego, wyniki sondażu dla "Rzeczpospolitej" to niepokojąca stabilizacja dla Andrzeja Dudy. - Było wiele wysiłków na wzmocnienie poparcia dla prezydenta, ale wydają się nieskuteczne. Satysfakcjonująca przewaga to byłoby 45 proc. - przekonuje politolog.

Zdaniem Marciniak o ostatecznym wyniku obu kandydatów zdecydują emocje wyborców niezdecydowanych. - Nie wiadomo, jakie będą: negatywne czy pozytywne. Te negatywne mobilizują do aktywności, a pozytywne - osłabiają ją - podkreśla.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d42gn6q

Podziel się opinią

Share
d42gn6q
d42gn6q
Więcej tematów