Najnowszy sondaż: Polacy mniej ufają politykom
63% badanych ufa prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu - to o 6 punktów proc. mniej niż w marcu - wynika z kwietniowego sondażu CBOS. 50% ankietowanych darzy zaufaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego; 47% - szefa SLD Grzegorza Napieralskiego.
26.04.2011 | aktual.: 10.05.2011 14:02
W porównaniu z poprzednim badaniem poparcie dla Sikorskiego spadło o 3 punkty proc.; Napieralski ma mniejsze zaufanie o 6 punktów proc.
Kolejni w rankingu zaufania CBOS są: premier Donald Tusk i Ryszard Kalisz - ufa im po 46% respondentów. Obaj, w porównaniu z marcem, zanotowali spadek zaufania o 3 punkty proc.
45% badanych darzy zaufaniem Leszka Balcerowicza (wzrost o 3 punkty proc. w porównaniu z marcem). Kolejne miejsca - zajmują: minister zdrowia Ewa Kopacz - 38% (spadek o 3 punkty proc.) i szef NBP Marek Belka - 37% (spadek o 1 punkt proc.).
Jak podaje CBOS, zaufaniem 33% badanych cieszą się: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (spadek o 4 punkty proc. w porównaniu z marcem) oraz doradca prezydenta Tomasz Nałęcz (spadek o 6 punktów proc.). 31% ankietowanych (wzrost o 3 punkty proc.) darzy zaufaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; szefa MSWiA Jerzego Millera 30% (spadek o 4 punkty proc.).
28% ankietowanych ma zaufanie do ministra obrony Bogdana Klicha (spadek o 3 punkty proc.), do liderki PJN Joanny Kluzik-Rostkowskiej 27% (spadek o 7 punktów proc.).
Rzadziej zaufaniem badanych cieszą się: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz - 23% (spadek o 2 punkty proc.) oraz szef doradców premiera Michał Boni - 22% (spadek o 1 punkt proc.)
18% respondentów deklaruje zaufanie do szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego (spadek o 1 punkt proc. w porównaniu z marcem). 17% ankietowanych ufa rzecznikowi rządu Pawłowi Grasiowi (w ostatnim badaniu, w którym sprawdzano zaufanie do niego - w czerwcu minionego roku - Graś miał 24% zaufania). Przewodniczącemu klubu PSL Stanisławowi Żelichowskiemu także ufa 17% respondentów (spadek o 6 punktów proc.)
Według CBOS listę polityków budzących największą nieufność badanych otwiera prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 52% ankietowanych (spadek o 3 punkty proc. w porównaniu z marcem). Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje premier Donald Tusk - brak zaufania do niego deklaruje 37% respondentów (wzrost o 4 punkty proc.). Na trzeciej pozycji znalazła się minister zdrowia Ewa Kopacz, której nie ufa 29% ankietowanych (spadek o 1 punkt proc.).
Nieufność w stosunku do Leszka Balcerowicza wyraża 24% (bez zmian w porównaniu z marcem). Szefowi resortu gospodarki Waldemarowi Pawlakowi również nie ufa 24% ankietowanych (wzrost o 2 punkty proc.).
21% respondentów nie ma zaufania do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny (wzrost o 1 punkt proc.). Nieufność w stosunku do szefa MON Bogdana Klicha wyraziło 21% badanych (wzrost o 1 punkt proc.), a wobec minister edukacji Katarzyny Hall - 20% respondentów (wzrost o 6 punktów proc.).
CBOS zwraca uwagę, że w sondażu, którego realizacja zbiegła się w czasie z uroczystymi obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej, w zasadzie zyskał jedynie brat tragicznie zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński. Ośrodek zaznacza, że prezes PiS nadal jednak pozostaje politykiem wzbudzającym zdecydowanie największą nieufność.
Badanie przeprowadzono w dniach 7-13 kwietnia na liczącej 1192 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.