Trwa ładowanie...
d1t8npb
Najnowszy sondaż: PiS będzie rządzić samodzielnie, pięć partii w Sejmie
TVP

Najnowszy sondaż: PiS będzie rządzić samodzielnie, pięć partii w Sejmie

Według najnowszego sondażu Ipsos dla "Wiadomości" TVP1, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 38 proc. poparcia, czyli o 12 proc. więcej niż druga w zestawieniu Platforma Obywatelska. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Nowoczesna, PSL i ugrupowanie Pawła Kukiza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1t8npb

- 38 proc. Drugie miejsce przypadło Platformie Obywatelskiej, którą wskazało 26 proc. badanych. W stosunku do ostatniego sondażu Ipsos z 10-11 września obydwie partie zanotowały wzrost poparcia - Zjednoczona Prawica o 3 punkty proc., a PO o 2 pkt. proc.

Jeżeli w wyborach parlamentarnych Zjednoczona Prawica uzyskałaby, taki wynik jak w sondażu, miałaby 243 posłów, co pozwoliłoby jej samodzielnie rządzić, bez potrzeby formowania koalicji.

d1t8npb

Na trzecim miejscu uplasowało się ugrupowanie Pawła Kukiza, mogące liczyć na poparcie rzędu 7 proc. (spadek o 2 pkt. proc.). Do Sejmu dostałyby się jeszcze Nowoczesna Ryszarda Petru (6 proc., wzrost o 2 pkt. proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (6 proc., wzrost o 2 pkt. proc.).

Pomimo tego, że Zjednoczona Lewica uzyskała w sondażu 5 proc. poparcia, nie weszłaby do Sejmu. Powodem jest próg wyborczy, który dla koalicji wynosi 8 proc.

Poza Sejmem znalazłyby się też partia KORWiN (3 proc. poparcia) i Partia Razem (1 proc.). 7 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje, a 1 proc. wskazało, że odda głos na "inną partię".

55 proc. badanych zadeklarowało, że "na pewno" weźmie udział w wyborach, a "raczej tak" - 23 proc. 2 proc. jeszcze nie wie, czy będzie głosować. 11 proc. wybrało opcję "raczej nie", a 9 proc. - "na pewno nie".

Sondaż został przeprowadzony metodą CATI w dniach 23-24 września na grupie 1004 Polaków.

d1t8npb

Podziel się opinią

Share

d1t8npb

d1t8npb
Więcej tematów