Trwa ładowanie...
konwencja pis
18-10-2018 16:54

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. PiS przejmie sejmiki, choć traci

Na największą liczbę mandatów w sejmikach województw może liczyć Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem. Takie wnioski płyną z październikowego badania CBOS. Badanie wykazało również, że frekwencja podczas zbliżających się wyborów może być rekordowa.

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. PiS przejmie sejmiki, choć traciŹródło: East News, fot: Małgorzata Kolocz
d2ima8m
d2ima8m

Wyniki najnowszego badania preferencji wyborczych Polaków zamieścił Fakt.pl. Wynika z nich, że partia rządząca może przejąć władzę w sejmikach województw. Swój głos oddało na nią 29 proc., biorących udział w badaniu. Warto zaznaczyć, że ten wynik - choć najwyższy wśród partii - jest o 5 pkt. proc. mniejszy niż we wrześniu. Jest to też najwyższy wyniki, jaki odnotowały partie wystawiające kandydatów do sejmików województw.

Drugą lokatę w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska, na którą głosowałoby 16 proc. respondentów - o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniu.

PSL i Bezpartyjni Samorządowcy uzyskały po 7 proc. (wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z wrześniem). 5 proc. poparcie odnotował Kukiz'15 (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z sondażem z września). SLD Lewica Razem otrzymała 3 proc. głosów (bez zmian), Komitet Wyborczy Wyborców Wolność w Samorządzie z 2 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Partia Razem, Ruch Narodowy i Partia Zielonych po 1 proc. poparcia. Inny komitet wyborczy wskazało 1 proc. badanych.

Jak czytamy na Fakt.pl, ankieterzy zapytali również o to, ilu z nas pójdzie 21 października zagłosować. Taki zamiar ma aż 80 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu. 64 proc. wskazało, że na pewno weźmie udział w wyborach. 16 proc. stwierdziło, że raczej weźmie udział w wyborach.

d2ima8m

Zobacz także: Michał Kamiński: Tusk pokazał Mateuszkowi, gdzie jego miejsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ima8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ima8m
Więcej tematów