Trwa ładowanie...
d1qbdnm

Najnowsze sondaże. PiS deklasuje rywali, rośnie też zaufanie do prezydenta i rządu

• Sondaż CBOS: pierwsze miejsce pod względem społecznego poparcia dla PiS (41 proc.) • 16 proc. chce głosować na Platformę Obywatelską, 12 proc. na Nowoczesną • 8 proc. zamierzających pójść na wybory deklaruje oddanie głosu na ruch Kukiz'15 • Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego i nie weszłyby do Sejmu •TNS Polska: w sierpniu wzrosło poparcie dla prezydenta, premier i rządu
Share
Najnowsze sondaże. PiS deklasuje rywali, rośnie też zaufanie do prezydenta i rządu
Źródło: WP
d1qbdnm

41 proc. badanych, którzy zamierzają pójść na wybory, deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, 16 proc. chce głosować na Platformę Obywatelską, 12 proc. na Nowoczesną, a 8 proc. na ruch Kukiz'15 - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Pierwsze miejsce pod względem społecznego poparcia utrzymuje PiS; na tę partię w sierpniu chciało głosować 41 proc. ankietowanych zamierzających pójść do urn wyborczych. Od poprzedniego pomiaru na początku lipca poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty procentowe.

Druga w tym rankingu jest PO z poparciem 16 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt procentowy). Na trzecim miejscu - z poparciem 12 proc. badanych - znalazła się Nowoczesna Ryszarda Petru (spadek o 2 punkty procentowe), która odnotowała najniższy wynik od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.

d1qbdnm

8 proc. zamierzających pójść na wybory deklaruje oddanie głosu na ruch Kukiz'15; bez zmian od lipca. Pozostałe partie nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego i nie weszłyby do Sejmu.

Tak jak w lipcu, po 3 proc. zamierzających głosować w wyborach parlamentarnych poparłoby Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partię Razem i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Nieco mniejszym poparciem niż na początku wakacji cieszy się obecnie ruch KORWiN (2 proc., spadek o 2 punkty procentowe). Respondenci deklarujący zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy (1 proc.) mówili o chęci oddania głosu na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma. Od poprzedniego badania z 9 proc. do 10 proc. zwiększył się odsetek badanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć.

Gdyby wybory odbywały się w drugiej połowie sierpnia, zagłosowałoby w nich, według własnych deklaracji, 60 proc. badanych (spadek o 4 punkty procentowe). Jednocześnie w porównaniu z poprzednim pomiarem o 5 punktów procentowych do 24 proc. wzrósł odsetek badanych deklarujących, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno nie wzięliby w nich udziału. Z kolei z 17 do 16 proc. zmniejszył się odsetek respondentów wahających się, czy iść na wybory parlamentarne.

d1qbdnm

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 17-25 sierpnia na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

TNS Polska: w sierpniu wzrosło poparcie dla prezydenta, premier i rządu

PiS ma prawo do radości także w związku z wynikami drugiego sondażu, które opublikowano w piątek. 48 proc. badanych przez TNS Polska pozytywnie ocenia wypełnianie obowiązków głowy państwa przez Andrzeja Dudę, z czego zdecydowanie dobrze o jego pracy mówi 11 proc. Negatywnie pracę głowy państwa ocenia 42 proc., przy czym zdecydowanie negatywnie o wypełnianiu przez Andrzeja Dudę obowiązków głowy państwa mówi 13 proc. ankietowanych. Co dziesiąty badany (10 proc.) nie ma zdania na temat pracy prezydenta.

W porównaniu z wynikami z lipca odsetek pozytywnych ocen prezydenta wzrósł o 3 punkty procentowe, odsetek ocen negatywnych spadł o 1 punkt procentowy; o 2 punkty procentowe zmniejszył się też odsetek osób niemających wyrobionego zdania na temat pracy prezydenta.

d1qbdnm

46 proc. ankietowanych przez TNS Polska pozytywnie ocenia pracę premier Beaty Szydło, przy czym 7 proc. respondentów - bardzo dobrze. Negatywnie pracę szefowej rządu ocenia 43 proc., z czego 14 proc. ankietowanych wyraża zdecydowane niezadowolenie z jej pracy. 11 proc. nie ma zdania na ten temat.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem o 4 punkty procentowe wzrosło poparcie dla premier, przy jednoczesnym spadku o 3 punkty procentowe ocen negatywnych. O 1 punkt procentowy zmalał odsetek badanych, którzy nie mają wyrobionej opinii na temat wykonywania przez Beatę Szydło obowiązków premiera.

48 proc. źle ocenia działania rządu, przy czym zdecydowanie negatywnie o pracy Rady Ministrów wypowiada się 14 proc. badanych. Dobrze o pracy Rady Ministrów mówi 40 proc., z czego 3 proc. respondentów ocenia pracę rządu bardzo dobrze. 12 proc. pytanych wstrzymuje się od jednoznacznej opinii na temat działalności rządu.

W porównaniu z lipcem o 3 punkty proc. wzrosły oceny rządu; jednocześnie o tyle samo zmniejszył się odsetek ocen negatywnych. Nie zmienił się odsetek badanych, którzy nie umieją jednoznacznie ocenić pracy obecnego gabinetu rządowego.

TNS Polska zaznacza, że w sierpniu odnotowany został najlepszy wynik oceny działalności rządu na przestrzeni ostatnich czterech lat, choć nadal oceny negatywne przeważają nad pozytywnymi.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 5-10 sierpnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1059 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

d1qbdnm

Podziel się opinią

Share
d1qbdnm
d1qbdnm
Więcej tematów