Najmniejsza australijska rybka
Najmniejszym i najlżejszym kręgowcem świata
okazała się ostatnio rybka, żyjąca w wodach Australii, w pobliżu
Wielkiej Rafy Koralowej. Jej długość jest porównywalna ze średnicą
ołówka - informują badacze z USA, którzy jako pierwsi naukowo ją
opisali.
Rybę z gatunku Schindleria brevipinguis (nazywaną też stout infantfish) po raz pierwszy schwytano w 1979 r., ale dopiero niedawno wzięło ją na "naukowy warsztat" dwóch badaczy: H.J. Walker ze Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornii w San Diego) i William Watson z Southwest Fisheries Science Center przy National Marine Fisheries Service w La Jolla. Wówczas okazało się, że jest to najmniejszy kręgowiec na świecie.
Rybka jest przezroczysta. Jej ciało, z wyjątkiem oczu, nie zawiera pigmentów. Brak jej też zębów, łusek i niektórych innych cech typowych dla ryb.
Naukowcom wiadomo zaledwie o sześciu przedstawicielach tego gatunku. Największy z nich - i jedyna samica - miała około 8,4 mm długości; samce mierzą niewiele ponad 7 mm. S. brevipinguis są też bardzo lekkie. Mniej więcej 500 tysięcy tych rybek nie ważyłoby nawet 0,5 kg.
S. brevipinguis zajęła miejsce dotychczasowego "rozmiarowego rekordzisty" wśród kręgowców: ryby z gatunku Trimmatom nanus, należącej do rodziny babkowatych, mającej 9-11 mm długości.
Rybka żyje zaledwie ok. dwóch miesięcy. Jej potoczna nazwa - stout infantfish - nawiązuje do faktu, że nawet dojrzałe okazy mają wiele cech rozwojowych charakterystycznych dla stanu larwalnego.