Najlepsze polskie wynalazki
Kamizelka kulo- i nożoodporna zarazem, antyterrorystyczny robot oraz bielizna z przędzy lnianej - to niektóre z ponad 90 najlepszych polskich wynalazków, które zyskały w 2005 roku uznanie za granicą. Od poniedziałku można je zobaczyć na XIII Giełdzie Wynalazków w warszawskim Muzeum Techniki.
Giełda Wynalazków to wystawa prezentująca 92 najciekawsze polskie odkrycia i nowości techniczne. Znalazły się na niej te wynalazki, które w 2005 roku zostały nagrodzone na międzynarodowych wystawach wynalazczości i innowacyjności, m.in. w Brukseli, Moskwie i Paryżu. Giełda potrwa do 1 marca.
Podczas uroczystości otwarcia Giełdy sześciu wynalazców oraz zespołów badawczych otrzymało honorowe odznaki prezesa Rady Ministrów "Za Zasługi dla Wynalazczości". Jedna z nich trafiła do Instytutu Technicznych Wyrobów Włókienniczych "Moratex" w Łodzi. Stamtąd pochodzi większość (90%) kamizelek kuloodpornych i ochronnych, używanych w Polsce przez policję, wojsko, służbę graniczną, konwoje bankowe, a także żołnierzy GROM-u w Iraku.
Nasz najnowszy model to lekka kamizelka, która chroni użytkownika zarówno przed kulami, jak i zranieniem nożem, szpikulcem lub igłą. To rozwiązanie nagrodzono medalem na targach w Brukseli - wyjaśnił dyrektor Instytutu prof. Witold Łuczyński.
Innym polskim wynalazkiem, który znalazł uznanie zagranicą jest antyterrorystyczny robot Expert - ostatnie "dziecko" wynalazców z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP).
Jak zapewnił Mariusz Kozak z PIAP, Expert to obecnie jedyny robot na świecie, który sprawdza się podczas operacji w bardzo ciasnych pomieszczeniach, takich jak samoloty. Jeden z robotów "pracuje" już na warszawskim lotnisku Okęcie.
Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się jednak stoisko poznańskiego Instytutu Włókien Naturalnych. Prezentowano na nim ekologiczną kolekcję bielizny z przędzy lnianej i konopnej wykończoną ręcznymi koronkami, nagrodzoną medalem w Brukseli.
Warto powrócić do wykorzystywania lnu i tkanin naturalnych w bieliźnie, a nie tylko w odzieży zewnętrznej. Jest ona przyjemna w dotyku, nie powoduje pocenia się skóry i nie powoduje uczuleń - przedstawiała zalety "zdrowej" bielizny Danuta Figas z poznańskiego Instytutu.
Zwiedzający Giełdę mogą zapoznać się też m.in. z nowym systemem chroniącym auto przed kradzieżą - "Strażnik auta" został wynaleziony w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie. Mogą też sprawdzić działanie innowacyjnego, "bezdymnego paleniska" do spalania drewna. Jest to dzieło niezależnego wynalazcy Włodzimierza Sosnowskiego z Ciechanowa, również nagrodzone medalem premiera.
Giełda Wynalazków jest tradycyjnie - już od 13 lat - organizowana w Warszawie na początku roku. Głównym celem imprezy jest promocja polskiej myśli technicznej.