Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Autor: Konior Studio, kubatura: 181 tys. m sześc., koszt: 265 mln zł
Faworytem głosujących w plebiscycie internautów okazała się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach projektu Tomasza Koniora (36,5 proc. wskazań). To obiekt nowoczesny, ale pozbawiony ekstrawaganckich rozwiązań, w czytelny sposób nawiązujący do śląskich tradycji, o niezwykle efektownych wnętrzach. Wyrafinowane materiały wykończeniowe dają słuchaczowi koncertów wyjątkową przyjemność obecności w miejscu wyrafinowanego luksusu. A poza tym legendarna już stała się jakość akustyczna głównej sali koncertowej, uważanej za jedną z najlepszych na świecie. Wielkim atutem tego miejsca, świadczącym o trosce o odwiedzających, jest starannie zaplanowana przestrzeń wokół budynku z przyjaznym i działającym jak magnes amfiteatralnym placem.
Siedziba NOSPR trochę przypomina rosyjską matrioszkę, czyli babę w babie. Wokół budynku mamy więc niezwykle pieczołowicie i oryginalnie zakomponowany plac - miejsce spotkań. To warte podkreślenia, bo projektanci rzadko tak starannie planują otoczenie. Następnie sam gmach. Prosty budynek o regularnych i czytelnych podziałach z dwoma wyraźnymi, ale nienachalnymi nawiązaniami do śląskiej tradycji: efektowną elewacją z cegieł oraz czerwonymi otworami okiennymi - takimi, jakie można oglądać choćby w zabytkowym Nikiszowcu. Następna baba to foyer otaczające dookoła, na trzech poziomach, główną salę koncertową, której bryłę wyraźnie podkreślono. I wreszcie sama sala koncertowa, jądro inwestycji: fantastyczne materiały wykończeniowe (orientalne gatunki drewna), efektowny opływowy kształt, znakomita akustyka. NOSPR umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością, a rozmach - z dobrym smakiem.
Zobacz pozostałych finalistów czwartej edycji Nagrody Architektonicznej "Polityki" - obiekty, z których każdy bez wyjątku zasługuje na uznanie i budzi zachwyt.