Trwa ładowanie...
d3d3ark

Najdłuższe weekendy i urlopy w 2018 roku. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć wolne

Wielkimi krokami nadchodzi rok 2018. Najwyższy czas pomyśleć o wyjazdach i zastanowić się, co zrobić z niewykorzystanymi dniami urlopowymi za 2017. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny kalendarz, dzięki któremu sprawdzicie, kiedy wypadają przyszłoroczne święta i długie weekendy. Zaproponujemy również kilka wariantów, by połączyć dni ustawowo wolne od pracy z weekendami, tworząc tym samym jeden długi weekend.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kalendarz na 2018 rok.
Kalendarz na 2018 rok. (pixabay)
d3d3ark

W 2018 roku dostaniemy aż 13 dni wolnych od pracy. Cztery z nich wypadną w sobotę lub niedzielę. W przypadku sobót pracodawca będzie mógł oddać wam inny dzień wolny w zależności od tego, na jakich zasadach jesteście zatrudnieni. W nadchodzącym roku będziemy musieli przepracować aż 251 dni. Jednak od tego mamy urlop, by tę liczbę zmniejszyć. Przynajmniej o 20 dni. Poniżej pokazujemy kilka opcji, by ten wypoczynek był maksymalnie długi i jednocześnie, by wykorzystać do tego celu jak najmniej dni urlopowych.

Kolorem czerwonym zaznaczyliśmy dni ustawowo wolne od pracy. Kolorem zielonym święta, w które wielu Polaków często bierze wolne. Kolorem żółtym zaś oznaczyliśmy dni, w które warto wziąć urlop, tak by ułożyć sobie najbardziej korzystny długi weekend.

Styczeń

d3d3ark

W pierwszym miesiącu 2018 roku wypadają dwa dni ustawowo wolne od pracy. Jest to: 1 stycznia, czyli Nowy Rok i 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. Drugie z nich wypada w sobotę, więc pracodawca powinien wyznaczyć inny dzień powszedni do odebrania.

Pierwszy tydzień stycznia to jeden z najbardziej naturalnych terminów urlopowych. Jeżeli pracodawca nie wyznaczy wtedy dnia wolnego do odbioru za 6 stycznia, wówczas warto zarezerwować sobie urlop od 3 do 5 stycznia. Taka konfiguracja daje aż siedem dni wolnych od pracy.

  WP.PL
(WP.PL)

Jeśli planujecie zimowy wyjazd z dziećmi, warto znać terminy ferii zimowych. W 2018 roku dzieci ze szkół w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim będą odpoczywać od 15 do 28 stycznia. To dwa tygodnie, podczas których można wykorzystać aż dziesięć dni urlopowych.

d3d3ark

Luty

W lutym nie ma żadnych dni ustawowo wolnych od pracy. Są jednak ferie dla dzieci uczących się w pozostałych województwach. Jeśli planujecie wspólne wyjazdy z dziećmi, wówczas należy pamiętać, że w podlaskim i warmińsko-mazurskim ferie zimowe trwają od 22 stycznia do 4 lutego. W lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim to termin od 29 stycznia do 11 lutego. Dla kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego to terminy od 12 do 25 lutego.

  WP.PL
(WP.PL)

Marzec

d3d3ark

W marcu nie przewidziano żadnych dni ustawowo wolnych od pracy. Jest jednak Wielki Tydzień, podczas którego wiele osób lubi odwiedzić rodzinne strony. Warto wtedy pomyśleć o urlopie w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, tj. 29 i 30 marca.

  WP.PL
(WP.PL)

Kwiecień

W kwietniu pierwsze ze świąt to Wielkanoc. Tu nie przysługuje dzień wolny, jednak 2 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny już tak. Osoby, które nie pracują w weekendy i święta mogą się cieszyć wówczas czterodniowym weekendem, a w opcji z wolnym Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem nawet sześciodniowym.

  WP.PL
(WP.PL)

Maj

d3d3ark

Maj to okres gęsto przeplatany dniami ustawowo wolnymi od pracy. Miesiąc rozpoczynamy Świętem Pracy (1 maja) i Świętem Konstytucji 3 maja. Biorąc urlop 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja możemy zrobić sobie aż dziewięć dni wolnego, wykorzystując przy tym zaledwie trzy dni urlopowe.

Kolejne święto to Zesłanie Ducha Świętego, które wypada w niedzielę 20 maja. Ostatnim dniem wolnym jest czwartek 31 maja. Jeśli weźmiemy wolne w piątek 1 czerwca, wyjdzie nam wówczas czterodniowy weekend.

  WP.PL
(WP.PL)

Czerwiec

d3d3ark

Brak dni ustawowo wolnych od pracy.

  WP.PL
(WP.PL)

Lipiec

Brak dni ustawowo wolnych od pracy.

  WP.PL
(WP.PL)

Sierpień

d3d3ark

Jednynym dniem wolnym od pracy jest w tym miesiącu 15 sierpnia. To Święto Wojska Polskiego, które wypada w środę.

  WP.PL
(WP.PL)

Wrzesień

Brak dni ustawowo wolnych od pracy.

  WP.PL
(WP.PL)

Październik

Brak dni ustawowo wolnych od pracy.

  WP.PL
(WP.PL)

Listopad

Listopad zaczynamy Dniem Wszystkich Świętych. Wiele osób wyjedzie na groby bliskich dopiero w czwartek po pracy, dlatego warto pomyśleć o urlopie w terminie 2 listopada. Da to nam cztery dni wolne od pracy, pozwoli powoli i bezpiecznie dotrzeć do rodziny, a po wszystkim wrócić do domu.

Następnie mamy 11 listopada. Święto Niepodległości wypada w niedzielę.

  WP.PL
(WP.PL)

Grudzień

W grudniu czeka nas Boże Narodzenie - pierwszy i drugi dzień świąt (25 i 26 grudnia). Warto pomyśleć nad wykorzystaniem zaległych dni urlopwych i wyjazdem na Sylwestra tuż po świętach. Biorąc urlop 27, 28 i 31 grudnia uzyskamy przynajmniej 7 dni wolnych od pracy. Do tej liczby należy doliczyć również dni, w które będziemy wypoczywać po Nowym Roku.

  WP.PL
(WP.PL)
d3d3ark

Podziel się opinią

Share
d3d3ark
d3d3ark
Więcej tematów