Najdłuższe weekendy i urlopy w 2018 roku. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć wolne
Wielkimi krokami nadchodzi rok 2018. Najwyższy czas pomyśleć o wyjazdach i zastanowić się, co zrobić z niewykorzystanymi dniami urlopowymi za 2017. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny kalendarz, dzięki któremu sprawdzicie, kiedy wypadają przyszłoroczne święta i długie weekendy. Zaproponujemy również kilka wariantów, by połączyć dni ustawowo wolne od pracy z weekendami, tworząc tym samym jeden długi weekend.
W 2018 roku dostaniemy aż 13 dni wolnych od pracy. Cztery z nich wypadną w sobotę lub niedzielę. W przypadku sobót pracodawca będzie mógł oddać wam inny dzień wolny w zależności od tego, na jakich zasadach jesteście zatrudnieni. W nadchodzącym roku będziemy musieli przepracować aż 251 dni. Jednak od tego mamy urlop, by tę liczbę zmniejszyć. Przynajmniej o 20 dni. Poniżej pokazujemy kilka opcji, by ten wypoczynek był maksymalnie długi i jednocześnie, by wykorzystać do tego celu jak najmniej dni urlopowych.
Kolorem czerwonym zaznaczyliśmy dni ustawowo wolne od pracy. Kolorem zielonym święta, w które wielu Polaków często bierze wolne. Kolorem żółtym zaś oznaczyliśmy dni, w które warto wziąć urlop, tak by ułożyć sobie najbardziej korzystny długi weekend.
Styczeń
W pierwszym miesiącu 2018 roku wypadają dwa dni ustawowo wolne od pracy. Jest to: 1 stycznia, czyli Nowy Rok i 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. Drugie z nich wypada w sobotę, więc pracodawca powinien wyznaczyć inny dzień powszedni do odebrania.
Pierwszy tydzień stycznia to jeden z najbardziej naturalnych terminów urlopowych. Jeżeli pracodawca nie wyznaczy wtedy dnia wolnego do odbioru za 6 stycznia, wówczas warto zarezerwować sobie urlop od 3 do 5 stycznia. Taka konfiguracja daje aż siedem dni wolnych od pracy.
Jeśli planujecie zimowy wyjazd z dziećmi, warto znać terminy ferii zimowych. W 2018 roku dzieci ze szkół w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim będą odpoczywać od 15 do 28 stycznia. To dwa tygodnie, podczas których można wykorzystać aż dziesięć dni urlopowych.
Luty
W lutym nie ma żadnych dni ustawowo wolnych od pracy. Są jednak ferie dla dzieci uczących się w pozostałych województwach. Jeśli planujecie wspólne wyjazdy z dziećmi, wówczas należy pamiętać, że w podlaskim i warmińsko-mazurskim ferie zimowe trwają od 22 stycznia do 4 lutego. W lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim to termin od 29 stycznia do 11 lutego. Dla kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego to terminy od 12 do 25 lutego.
Marzec
W marcu nie przewidziano żadnych dni ustawowo wolnych od pracy. Jest jednak Wielki Tydzień, podczas którego wiele osób lubi odwiedzić rodzinne strony. Warto wtedy pomyśleć o urlopie w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, tj. 29 i 30 marca.
Kwiecień
W kwietniu pierwsze ze świąt to Wielkanoc. Tu nie przysługuje dzień wolny, jednak 2 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny już tak. Osoby, które nie pracują w weekendy i święta mogą się cieszyć wówczas czterodniowym weekendem, a w opcji z wolnym Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem nawet sześciodniowym.
Maj
Maj to okres gęsto przeplatany dniami ustawowo wolnymi od pracy. Miesiąc rozpoczynamy Świętem Pracy (1 maja) i Świętem Konstytucji 3 maja. Biorąc urlop 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja możemy zrobić sobie aż dziewięć dni wolnego, wykorzystując przy tym zaledwie trzy dni urlopowe.
Kolejne święto to Zesłanie Ducha Świętego, które wypada w niedzielę 20 maja. Ostatnim dniem wolnym jest czwartek 31 maja. Jeśli weźmiemy wolne w piątek 1 czerwca, wyjdzie nam wówczas czterodniowy weekend.
Czerwiec
Brak dni ustawowo wolnych od pracy.
Lipiec
Brak dni ustawowo wolnych od pracy.
Sierpień
Jednynym dniem wolnym od pracy jest w tym miesiącu 15 sierpnia. To Święto Wojska Polskiego, które wypada w środę.
Wrzesień
Brak dni ustawowo wolnych od pracy.
Październik
Brak dni ustawowo wolnych od pracy.
Listopad
Listopad zaczynamy Dniem Wszystkich Świętych. Wiele osób wyjedzie na groby bliskich dopiero w czwartek po pracy, dlatego warto pomyśleć o urlopie w terminie 2 listopada. Da to nam cztery dni wolne od pracy, pozwoli powoli i bezpiecznie dotrzeć do rodziny, a po wszystkim wrócić do domu.
Następnie mamy 11 listopada. Święto Niepodległości wypada w niedzielę.
Grudzień
W grudniu czeka nas Boże Narodzenie - pierwszy i drugi dzień świąt (25 i 26 grudnia). Warto pomyśleć nad wykorzystaniem zaległych dni urlopwych i wyjazdem na Sylwestra tuż po świętach. Biorąc urlop 27, 28 i 31 grudnia uzyskamy przynajmniej 7 dni wolnych od pracy. Do tej liczby należy doliczyć również dni, w które będziemy wypoczywać po Nowym Roku.