ŚwiatNajbardziej wpływowi politycy w Europie

Najbardziej wpływowi politycy w Europie

Nicolas Sarkozy, Angela Merkel i Władimir Putin są najbardziej
wpływowymi przywódcami w Europie – wynika z rankingu
przeprowadzonego przez serwis internetowy tvp.info wśród europejskich
dziennikarzy. Z polskich polityków najwyżej oceniono Donalda Tuska,
który zajął siódme miejsce. Lech Kaczyński uplasował się na pozycji
dwudziestej.

Serwis internetowy tvp.info zapytał trzydziestu przedstawicieli europejskich mediów z różnych krajów Europy, kogo uważają za najbardziej wpływowego przywódcę na Starym Kontynencie. Każda redakcja typowała po 10 nazwisk.

Na pierwszym miejscu ze znaczącą przewagą uplasował się prezydent Francji Nicolas Sarkozy. To w dużej mierze zasługa francuskiej prezydencji w UE, podczas której udało się m.in. przyjąć trudny pakiet klimatyczny i mediować w sprawie Gruzji. Drugie miejsce przypadło niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. To tylko potwierdzenie tego, że Niemcy ciągle mają przywódczą rolę w Europie. Nazwisko Merkel pojawiło się w prawie każdej ankiecie.

Trzecie miejsce zajął już nie prezydent, a premier Rosji, Władimir Putin. Co ciekawe, nowa głowa państwa – Dmitrij Medwiediew – zajął dopiero jedenaste miejsce.– Podczas interwencji w Gruzji to Putin udowodnił po raz kolejny, że może robić co mu się żywnie podoba – uzasadnia swój wybór Irina Moldovan z rumuńskiej telewizji Antena 1.

Dopiero na czwartej pozycji znalazł się brytyjski premier Gordon Brown. Jak tłumaczyli dziennikarze, nie ma on tak dużej charyzmy jak jego poprzednik Tony Blair. Wielka Brytania nadal pozostaje jednak bardzo wpływowym krajem.

Na wysokiej, piątej pozycji jest premier Włoch Silvio Berlusconi. W tym roku wygrał ponownie wybory parlamentarne i po krótkiej przerwie wrócił na fotel szefa rządu. Dziennikarze wypominają mu co prawda bycie „clownem” UE, ale doceniają to, że potrafi przyznać się do błędu i zmienić zdanie (np. co do interwencji w Gruzji).

Na szóstym miejscu uplasował się hiszpański premier Jose Luis Rodrigez Zapatero. Wszyscy mówili, że jego wygrana w 2004 r. była politycznym przypadkiem i konsekwencją terrorystycznych zamachów w Madrycie. W 2008 r. wygrał jednak ponownie i utrzymał się u władzy. Udowadnia, że w katolickim kraju można realizować lewicowe poglądy. W UE jest liderem, jeśli chodzi o trudne sprawy imigracyjne.

Siódmą lokatę zajął polski premier Donald Tusk. – Jego nazwisko warto wspomnieć chociażby za przełamanie patu w UE i zdecydowanie inne podejście do Unii niż rządów Kaczyńskiego – tłumaczy Ognyan Georgiev z bułgarskiego tygodnika „Capital”. Prezydent Lech Kaczyński znalazł się na dalszej 20. pozycji, ale dostał dużo głosów z krajów Europy Wschodniej. Tam kojarzy się głównie ze zdecydowaną polityką wobec Rosji i reakcją na interwencję w Gruzji. Ósme miejsce należy do premiera Luksemburga Jean Claude Junckera. W Polsce mało znany, ale z dużym poważaniem w Europie. Na stanowisku od 1995 r. Jest więc najdłużej sprawującym swoją funkcję premierem na tym kontynencie. Znany z mediacji podczas największych kryzysów w UE. Media spekulują, że zostanie nowym szefem Komisji Europejskiej.

Na 9. i 10. pozycji w rankingu z tą samą liczbą punktów są prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili i prezydent Serbii Boris Tadic. Przywódca Gruzinów przez jednych dziennikarzy jest wymieniany jako pozytywny bohater sprzeciwiający się Rosji, a przez innych jako negatywna postać, która specjalnie wywołała konflikt. Niewątpliwie jednak wpłynął na bieg europejskiej polityki zagranicznej.

Tadic to w Polsce mniej znane nazwisko, ale wymieniały go praktycznie wszystkie zachodnie media, a także te z regionu Bałkanów. Jak tłumaczy Irina Moldovan z rumuńskiej Anteny 1, to punkty za „bezkrwawe poradzenie sobie z problemem niepodległości Kosowa”.

RANKING EUROPEJSKICH PRZYWÓDCÓW 2008

1. Francja. Nicolas Sarkozy
2. Niemcy. Kanclerz Angela Merkel
3. Rosja. Premier Władimir Putin
4. Wielka Brytania. Premier Gordon Brown
5. Włochy. Premier Sylwio Berlusconi
6. Hiszpania. Premier Jose Luis Rodrigez Zapatero
7. Polska. Premier Donald Tusk
8. Luksemburg. Premier Jean Claude Juncker
9. Gruzja. Prezydent Michaił Saakaszwili
10. Serbia. Prezydent Boris Tadic
11. Rosja. Prezydent Dmitrij Medwiediew
12. Turcja. Premier Recep Tayyip Erdogan
13. Dania. Premier Anders Fogh Rasmussen

14 - 16. ex aequo
Finlandia. Prezydent Tarja Halonen
Czechy. Prezydent Vaclav Klaus
Irlandia. Premier Brian Cowen 17 – 18. ex aequo
Holandia. Premier Jan Peter Balkende
Ukraina. Prezydent Wiktor Juszczenko
19. Słowacja. Premier Robert Fico
20. Polska. Prezydent Lech Kaczyński

Media uczestniczące w sondażu: La Repubblica, BBC, Frankfurter Allgemeine Zeitung , Der Standard, Helsingin Sanomat, RFI, Radio Nacional de España, Telegraf, Kaleva, Publico, Tageblatt, Vijesti, Antena 1, Capital, Nepszawa, Latvijas Avize, Zaman, Dagens Nyheter, Konsomolskaya Prawda, Blic, The Slovak Spectator, Berlingske Media, Vecer, Rozhlas, Ceska Televize, Irish Times, De Standaard, BASA Press Agency, serwis internetowy TVP INFO

Karolina Woźniak, Paweł Rusak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)