Joseph Kony
Początkowo zaplecze dla wypadów LRA znajdowało się w Sudanie. Islamski Chartum wspierał radykalny ruch chrześcijański Kony’ego, bo władze Ugandy miały dozbrajać rebeliantów z Południowego Sudanu. Gdy jednak Uganda i Sudan podpisały w 1999 r. traktat o zaprzestaniu wspierania grup rebelianckich, Kony obrócił się przeciwko Chartumowi, a na pograniczu doszło do masakry ludności sudańskiej.
Kony uważa się za proroka, a ideologia LRA to mieszanka chrześcijaństwa i afrykańskiego animizmu. – Kiedy szedłeś do boju, musiałeś się przeżegnać. Gdyby ktoś tego nie zrobił, zostałby zabity – powiedział organizacji Human Rights Watch uciekinier z obozu LRA. Porwanym dzieciom wmawia się, że woda święcona, którymi są skraplane przed walką, sprawi, że będą kuloodporne.
W 2005 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał list gończy za liderem LRA. Mimo że jego działań nie popierają już nawet ludzie Acholi, zbyt boją się zemsty LRA, by go wydać.
href="http://ksiazki.wp.pl/bid,10378,tytul,Nocni-wedrowcy,ksiazka.html">Warto przeczytać: "Nocni wędrowcy", Wojciech Jagielski.Warto przeczytać: "Nocni wędrowcy", Wojciech Jagielski.