Nagroda Nobla z fizyki - David J. Wineland
Nagroda Nobla z fizyki powędrowała w tym roku do Francuza Serge Haroche'a i Amerykanina Davida Winelanda za badania z dziedziny fizyki kwantowej. Komitet Noblowski podkreślił, że ich badania mogą doprowadzić do stworzenia superkomputera.
Prace Winelanda, które przyniosły mu Nobla, dotyczyły optyki, zwłaszcza chłodzenia jonów za pomocą lasera w pułapkach jonowych oraz wykorzystania schwytanych jonów w konstrukcji komputerów kwantowych. Wineland i Hans Dehmelt jako pierwsi zaproponowali wykorzystanie do schładzania schwytanych w pułapkę jonów. Przeprowadzone w roku 1978 eksperymenty potwierdziły, że taki efekt rzeczywiście występuje. Dalsze badania dotyczyły zegarów atomowych, kwantowego przetwarzania informacji pomiarów i kontroli stanów kwantowych.
David J. Wineland urodził się 24 lutego 1944 w Milwaukee. W roku 1970 pod kierunkiem późniejszego noblisty Normana Ramseya zrobił doktorat na Harvardzie. Następnie pracował w zespole Hansa Dehmelta z University of Washington (który dostał Nobla razem z Ramseyem w roku 1989). Obecnie pracuje w National Institute of Standards and Technology w Boulder w Kolorado oraz współpracuje z University of Colorado.
Wineland jest członkiem American Physical Society i American Optical Society. Został też wybrany do National Academy of Sciences w roku 1992. Jest laureatem licznych nagród.