Nobel z chemii - Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka
Zdobywcami chemicznego Nobla 2012 okazali się dwaj Amerykanie Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka za wspólne badania nad receptorami sprzężonymi z białkiem G. Dzięki nim, nasz organizm jest w stanie czuć i działać.
W roku 2011 zespół Kobilki dokonał kolejnego przełomu; udało się uzyskać obraz receptora beta-adrenergicznego dokładnie w momencie, gdy jest aktywowany przez hormon i wysyła sygnał do komórki. Uzyskanie tego obrazu było zwieńczeniem trwających dziesięciolecia badań.
Robert J. Lefkowitz urodził się 15 kwietnia 1943 roku w Nowym Jorku. Według portalu poświęconego naukom przyrodniczym Phys.org jest wnukiem polskich Żydów, którzy wyemigrowali do USA. W 1977 otrzymał stanowisko profesora medycyny na Duke University Medical Center. Jest również profesorem biochemii. Od 1976 r. pracuje jako badacz w Howard Hughes Medical Institute. Jest członkiem National Academy of Sciences, American Academy of Arts and Sciences.
Brian Kobilka przyszedł na świat w 1955 r. w Little Falls w środkowej Minnesocie. Jak podaje anglojęzyczna Wikipedia wywodzi się z rodziny polskich imigrantów. Ukończył studia medyczne z wyróżnieniem na Yale University School of Medicine, a w 1984 r. w ramach stażu po doktoracie dołączył do zespołu dr. Roberta Lefkowitza. W 1989 r. Kobilka przeniósł się na Stanford University School of Medicine, gdzie pracuje do dziś. W 2011 r. został członkiem prestiżowej Amerykańskiej Akademii Nauk (National Academy of Science).