Trwa ładowanie...

"Nadzwyczajny lot". Amerykańska maszyna nad Ukrainą

Pentagon poinformował, że przeprowadził "nadzwyczajny" lot nad Ukrainą w ramach Traktatu o otwartych przestworzach. Jak wytłumaczono, w ten sposób USA chciały potwierdzić swoje zobowiązania wobec Ukrainy i innych państw partnerskich.

"Nadzwyczajny lot". Amerykańska maszyna nad UkrainąŹródło: US Air Force, fot: Charles J. Haymond
d4mopdc
d4mopdc

"Niesprowokowany przez Rosję atak na ukraińskie okręty morskie na Morzu Czarnym w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej jest niebezpieczną eskalacją w kierunku coraz bardziej prowokacyjnej i groźnej działalności" - czytamy w oświadczeniu Pentagonu.

"Stany Zjednoczone poszukują szans na lepsze relacje z Rosją, ale nie stanie się to, podczas gdy nielegalne i destabilizujące działania będą kontynuowane na Ukrainie oraz innych miejscach" - zapewniają przedstawiciele amerykańskiej armii.

Traktat o otwartych przestworzach (Treaty on Open Skies) został podpisany 24 marca 1992 w Helsinkach przez 27 państw członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Stanowi on, iż przestrzeń powietrzna nad terytoriami sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, w celu ułatwienia kontroli wypełniania istniejących lub przyszłych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń.

Traktat wszedł w życie 1 stycznia 2002, obecnie jego stronami są 34 państwa.

Źródło: Reuters

d4mopdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mopdc
Więcej tematów