Trwa ładowanie...

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zaostrza się sytuacja Rosja - Ukraina

O godzinie 17 czasu polskiego odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Powodem niezwykle niebezpieczna sytuacja między Rosją a Ukrainą. O zwołanie posiedzenia wnioskowały oba kraje.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zaostrza się sytuacja Rosja - UkrainaŹródło: maps.google
detgkj4
detgkj4

W niedzielę Rosja zawnioskowała o zwołanie posiedzenia RB ONZ. Zrobiła to także Ukraina Posiedzenia zwołano na poniedziałek na godzinę 11 w Nowym Jorku (godz. 17 czasu polskiego) - informuje TVN24..

W niedzielę ukraińska marynarka poinformowała o przejęciu jej trzech okrętów wraz z załogami przez pododdział rosyjskiej FSB. Wcześniej Rosja zablokowała Cieśninę Kerczeńską na Morzu Azowskim. Doszło też do ostrzelania ukraińskich statków z lądu i z morza.

Rosja oskarża natomiast ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że użyto wobec nich broni.

detgkj4

Na filmie widać, jak rosyjski okręt ochrony wybrzeża "Don" taranuje ukraiński holownik "Jany Kapu".

Według strony ukraińskiej sześciu marynarzy jest rannych. Rosja informuje o trzech rannych.

Stan wojenny na Ukrainie?

W poniedziałek zbierze się na nadzwyczajnej sesji Rada Najwyższa Ukrainy, która zdecyduje o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie. Ma to pomóc zmobilizować siły wojskowe do obrony kraju przed Rosją.

W niedzielę o godz. 24.00 ukraińskiego czasu (u nas o godz. 23.00) zebrała się w trybie nadzwyczajnym Rada Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy z udziałem prezydenta Petra Poroszenki. Zarekomendowała parlamentowi ukraińskiemu wprowadzenie stanu wojennego. Sesja parlamentu została zwołana na godz. 15.00 polskiego czasu w poniedziałek.

maps_google
Źródło: maps_google

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

detgkj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
detgkj4
Więcej tematów