Trwa ładowanie...

"Nadszedł czas". Wzywają Ukrainę do rozpoczęcia negocjacji

Przebywający z wizytą w Wiedniu minister spraw zagranicznych Słowacji Juraj Blanar powiedział, że "obecnie linia walki w Ukrainie stała się stosunkowo statyczna". Wezwał Kijów do rozpoczęcia negocjacji pokojowych.

 Juraj Blanar, Wołodymyr Zełenski Juraj Blanar, Wołodymyr Zełenski Źródło: Licencjodawca
d19cq79
d19cq79

Jak zaznaczył Blanar, "Słowacja postrzega rosyjską agresję jako pogwałcenie prawa międzynarodowego". - Jesteśmy gotowi pomóc Ukrainie, ponieważ każdy chce pokoju, każdy chce demokracji w Ukrainie i wszyscy chcemy, aby Ukraina i jej terytorium nie doświadczyły wstrząsów - powiedział szef słowackiego MSZ.

Wzywają Kijów do rozpoczęcia rozmów

Blanar stwierdził jednak, że "linia frontu w Ukrainie stała się stosunkowo statyczna" i "teraz widać rozwiązanie w negocjacjach pokojowych". Jego zdaniem nadszedł czas do rozmów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuriozalne nagranie z Rosji. Żołnierz Putina zniszczył nowy sprzęt armii

- Pokojowe rozwiązanie jest zawsze trudne. Musimy jednak powiedzieć, że przed rozmowami pokojowymi potrzebujemy zawieszenia broni. Teraz widzimy, że konflikt w Ukrainie trwa już ponad 600 dni i nie przyniósł żadnych rezultatów. Powtarzam jeszcze raz: wspieramy Ukrainę. Widzimy jednak, że konflikt wszedł w fazę zamrożenia - zauważył Blanar.

Słowacja kończy z pomocą militarną i zmienia font

Szef słowackiego MSZ dodał, że jego kraj będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy, ale już "nie w sferze militarnej", a humanitarnej. Dotyczy to na przykład rozminowania terytoriów Ukrainy, a także "wspierania Ukrainy poprzez członkostwo w Unii Europejskiej".

d19cq79

- Uznajemy, że nie ma rozwiązania militarnego i potrzebujemy nacisku na rozmowy pokojowe, i popieramy wszystkie rozmowy pokojowe… Jeszcze raz powtarzam, że jesteśmy za rozmowami pokojowymi, czy to od strony Ukrainy, czy z Chin. Zawieszenie broni jest oczywiście naszym stanowiskiem, stanowiskiem Republiki Słowackiej - powiedział szef słowackiego MSZ.

To kolejny znak, że polityka Słowacji wobec Ukrainy zmienia się po wyborach, odkąd rządzi tam prorosyjski populistyczny rząd Roberta Fico.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19cq79
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d19cq79
Więcej tematów