Trwa ładowanie...
d4aahd3
rewolucja

Naddniestrze oskarża Zachód o szykowanie rewolucji

Minister bezpieczeństwa państwowego Naddniestrza Władimir Antiufiejew oskarżył Zachód, w tym Polskę, o szpiegostwo oraz przygotowywanie "aksamitnej rewolucji" w tej samozwańczej republice w Mołdawii.

Share
d4aahd3

Wśród aktywnych w regionie zagranicznych wywiadów minister wskazał zwłaszcza służby specjalne Polski - podała oficjalna agencja informacyjna Olvia Press, relacjonując konferencję prasową Antiufiejewa, któremu podlega wywiad Naddniestrza.

Według ministra, jednym z zagrożeń dla samozwańczej republiki jest "aktywizacja zachodnich służb specjalnych, próbujących zorganizować szeroką sieć kontrolowanych przez siebie organizacji pozarządowych do realizacji z ich pomocą tzw. aksamitnego scenariusza".

Jako jedną z takich organizacji pozarządowych Antiufiejew wymienił Fundację Sorosa, działającą z terytorium Rumunii i Polski.

d4aahd3

Szeroko stosowany jest wywiad z legalnych pozycji, prowadzony przez zagraniczne służby specjalne pod przykrywką istniejących na terytorium Mołdawii oficjalnych przedstawicielstw, takich jak ambasady USA, Wielkiej Brytanii, Polski, Niemiec, misja OBWE, a także międzynarodowe organizacje: Armia Zbawienia, Fundacja Sorosa, Czerwony Krzyż i inne - cytuje Olvia Press.

Minister zwrócił też uwagę, że Rumunia nawiązała ściślejsze kontakty z Mołdawią po objęciu w grudniu władzy w Bukareszcie przez prezydenta Traiana Basescu. Odrodziły się ekspansjonistyczne plany Bukaresztu wobec Mołdawii i Naddniestrza - ocenił.

Prorosyjskie Naddniestrze oderwało się od Mołdawii w 1992 roku. Nikt nie uznał niepodległości państewka, ale Rosja wspiera je i utrzymuje tam kontyngent wojskowy.

d4aahd3

Podziel się opinią

Share
d4aahd3
d4aahd3
Więcej tematów