Nadchodzą upały i susze? Maj może nas zaskoczyć

Kwiecień okazał się być jednym z najcieplejszych miesięcy kwietniowych w ciągu ostatnich 30 lat. Jednak maj także nas nie zawiedzie. Według modelu CFS czekają nas bardzo ciepłe dni a wręcz upalne i bardzo suche.

Prognozowana anomalia temperatury w maju w odniesieniu do średniej z lat 1984-2009. Temperatura w maju będzie wyższa średnio o 2-3 stopni niż w ubiegłych latach
Prognozowana anomalia temperatury w maju w odniesieniu do średniej z lat 1984-2009. Temperatura w maju będzie wyższa średnio o 2-3 stopni niż w ubiegłych latach
Źródło zdjęć: © tropicaltidbids.com

02.05.2024 17:44

Tegoroczny kwiecień był jednym z najcieplejszych miesięcy kwietniowych w ciągu ostatnich 30 lat. Takie wnioski można wyciągnąć z analizy wykresów, które zostały opublikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zauważono anomalie temperatury, które dla niektórych regionów Polski wyniosły aż 2 stopnie Celsjusza.

Synoptycy są zdania, że to nie koniec niespodzianek ze strony pogody. "Kwiecień 2024 po 27 dniach jest miesiącem cieplejszym niż zwykle w latach 1991 - 2020 z anomalią średniej temperatury powietrza 1,6 stopnia Celsjusza" - informuje komunikat IMGW.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na tak wysokie temperatury miało wpływ wiele czynników, takich jak ujemna temperatura, burze, czy opady śniegu. Miesiąc kwiecień rozpoczął się od niezwykle wysokich temperatur. Następnie przyszło ochłodzenie, które jednak nie trwało długo. Tuż przed majówką, aura znów stała się wiosenna. "Średnia temperatura obszarowa dla całej Polski dla kwietnia wynosi 8,6 stopni Celsjusza. Pierwsze dwa tygodnie były ekstremalnie ciepłe. W niektórych rejonach kraju te wartości były wyższe od normy aż o 8 st. C. Ale później przyszło arktyczne powietrze i ochłodzenie" - mówi Grzegorz Walijewski, cytowany przez Radio Lublin.

Upalne dni w maju

"Model CFS przewiduje, że maj będzie bardzo ciepły. Przy takich anomaliach nie brakować może upalnych dni. Jednocześnie ma być bardzo sucho. Do takich sytuacji dochodzi przy zablokowanej cyrkulacji zachodniej z dominującym napływem mas powietrza z południa" - napisała meteoprognoza.pl na Facebooku.

Upały cieszą się popularnością wśród niektórych osób, ale jest też wiele osób, które nie przepadają za taką pogodą. Dla tych drugich jest jednak pewne pocieszenie - mówimy tutaj tylko o model. CFS to numeryczny system prognozowania pogody o średnim i długim zasięgu oraz model klimatyczny, który jest prowadzony przez amerykańskie Narodowe Centra Prognoz Środowiskowych.

Zatem wszystko może się jeszcze zmienić. Nie zapominajmy również, że IMGW przewiduje na maj wręcz chłód i przymrozki, o czym również pisaliśmy.

Czytaj także:

Źródło: WP/meteoprognoza.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)