Naczelna Rada Adwokacka apeluje o wycofanie ustawy o sędziach. "Godzi w fundamenty państwa"
Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustaw o sądach. Teraz zareagowała Naczelna Rada Adwokacka, która zaapelowała do polityków o wycofanie się ze szkodliwych dla państwa przepisów prawa.
"Naczelna Rada Adwokacka z głębokim rozczarowaniem przyjęła informację o podpisaniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw" - czytamy w uchwale podjętej przez NRA w piątek 7 lutego.
Ustawa o sądach. "Godzi w fundamenty państwa"
Adwokatura podkreśla, że wprowadzone w ustawach przepisy w żaden sposób nie reformują polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak dowodzi NRA, zapisy ustaw "naruszają konstytucyjną zasadę trójpodziału i równowagi władzy". Co więcej, "godzą w fundamenty demokratycznego państwa prawa i pogłębiają kryzys ustrojowy naszego państwa".
W tekście uchwały Narodowa Rada Adwokacka odniosła się także do możliwości pociągania sędziów do odpowiedzialności dyscyplinarnej za orzekane przez nich wyroki. Podkreślono też całkowite zignorowanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii zapisów ustawy.
Ustawa o sądach. Naczelna Rada Adwokacka apeluje
"Przyjęcie tej ustawy zagraża interesom Polski w Unii Europejskiej. Oczywiste jest, że takie rozwiązania legislacyjne – jako niezgodne z prawem unijnym – muszą się spotkać z adekwatną reakcją władz Unii Europejskiej" - zaznacza adwokatura.
To co wybrzmiewa, to opinia o pozbawieniu obywateli prawa do niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu. "Naczelna Rada Adwokacka apeluje do polityków odpowiedzialnych za przyjęcie tej ustawy o wycofanie się ze szkodliwych dla Polski rozwiązań legislacyjnych poprzez ich niezwłoczne uchylenie" - czytamy.
Czytaj też: Andrzej Duda podpisał "ustawę kagańcową". Andrzej Rzepliński: to antypolskie barbarzyństwo
Ustawa o sądach. Prezydent złożył podpis.
Przypomnijmy, Andrzej Duda podpisał we wtorek wieczorem ustawy o reformie sądów. O tym fakcie poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
- Prezydent przychylił się do głosu tych, którzy twierdzą, że te przepisy, uchwalone w ostatnim czasie przez parlament, powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Stąd taka decyzja, podjęta po szerokich konsultacjach, także z opozycją parlamentarną i doradcami - powiedział Błażej Spychalski na antenie Polskiego Radia.
Masz dla nas newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na nagrania, zdjęcia i informacje!