Trwa ładowanie...
d2bhotk

Na Świebodzki powrócą pociągi. Kolej wyłoniła inwestora, który zajmie się przebudową

Polskie Koleje Państwowe przedstawiają konkrety w sprawie zagospodarowania Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Znany jest też plan dalszej komercjalizacji budynku Dworca Głównego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Świebodzki powrócą pociągi. Kolej wyłoniła inwestora, który zajmie się przebudową
(Materiały prasowe)
d2bhotk

PKP podsumowały dokonane w ostatnim czasie na Dolnym Śląsku inwestycje. W ciągu trzech lat – od 2012 do 2014 r. – na same inwestycje dworcowe przeznaczono w województwie dolnośląskim prawie 240 mln złotych. W 2014 r. udostępniono podróżnym odrestaurowane dworce w Brzegu Dolnym oraz Legnicy, a od początku 2015 r. do użytku oddano dwa kolejne – w Obornikach Śląskich i Jaworzynie Śląskiej.

- Cieszymy się, że niemal zakończona jest komercjalizacja Dworca Głównego we Wrocławiu. W najbliższym czasie w budynku otwarty zostanie duży dyskont spożywczy, restauracja oraz apteka. Antresola budynku dworca przeznaczona będzie na działalność kulturalną – w tym zakresie PKP podpisały już stosowną umowę z wrocławskim ratuszem – mówi Jarosław Bator, członek Zarządu PKP S.A.

Jak udało nam się dowiedzieć, istnieją plany, by na antresoli dworca powstała biblioteka. W dalszym ciągu będą na Dworcu Głównym organizowane imprezy kulturalne i wystawy.

d2bhotk

W ostatnich dniach udało się również Kolejom wyłonić inwestora, który zajmie się zagospodarowaniem Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu i przylegających do niego terenach. Będzie nim wrocławska firma Archicom. Koszt całej inwestycji to prawie 2 mld złotych. Prace mają rozpocząć się w 2017 r.

Jak mówi Jarosław Bator, w rejonie pl. Orląt Lwowskich powstanie zabudowa mieszkaniowa oraz komercyjna. W ramach realizacji projektu na Świebodzkim zostanie przywrócono ruch kolejowy - nie wiadomo jednak jeszcze, w jakiej formie.

- Rozważamy co najmniej dwie możliwości. Niewątpliwie najbardziej dogodne byłoby stworzenie dworca podziemnego, znajdującego się pod pl. Orląt Lwowskich, jednak jest dosyć kosztowna inwestycja – dodaje Bator.

Jeszcze w tym roku zostanie odnowiona elewacja Dworca Świebodzkiego i wyremontowane pokrycie dachowe. PKP zapowiada, że koszty prac zostaną pokryte dzięki wpływom z targowiska na Świebodzkim, którego Kolej od 2014 r. jest operatorem.

- W maju w budynku dworca i na przyległych terenach odbędzie się duża, kilkudniowa impreza związana z szeroko pojętą kulturą hip-hopu, jednak więcej szczegół nie mogę na razie zdradzić – zapowiada Jarosław Bator.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2bhotk

Podziel się opinią

Share
d2bhotk
d2bhotk
Więcej tematów