Trwa ładowanie...
IAR

Na spotkaniu liderów w sprawie TK będą także liderzy SLD, partii Korwin i Razem?

• Na spotkanie liderów partyjnych w sprawie TK są zaproszeni także szefowie ugrupowań pozaparlamentarnych - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski • Zaproszenie otrzymali szefowie partii, które w wyborach dostały co najmniej 3 proc. poparcia
Share
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiŹródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d305ddn

W ubiegłorocznych wyborach wśród komitetów, które nie dostały się do parlamentu, próg 3 procent przekroczyły partia KORWiN i Partia Razem. Próg 5 procent przekroczyła Zjednoczona Lewica, ale ponieważ startowała jako koalicja, również nie weszła do Sejmu. Dla koalicji próg wynosił 8 procent.

Stanisław Karczewski podkreślił, że jest optymistą co do efektu spotkania w Sejmie. Zdaniem marszałka Senatu, takie sprawy powinno się rozwiązywać właśnie tam. - Nie na ulicy, nie za granicą, tylko tu w Polsce, przy stole - dodał Karczewski

Tematem rozmów w Sejmie ma być rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Na spotkaniu wśród partyjnych liderów ma być obecny też prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

d305ddn

Prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził w "Salonie politycznym Trójki", że sprawa TK nie jest zamknięta i że będą rozmowy na temat jej rozwiązania. - Pojawię się na spotkaniu liderów partii politycznych – dodał.

Jarosław Kaczyński zapewnił też, że jego partia nie dąży do tego, "żeby w TK uzyskać większość". – Jestem przekonany, że z czasem TK zacznie działać normalnie – dodał.

Schetyna: nie cieszę się ze spotkania z Kaczyńskim

Jeżeli nie będzie woli przełamania impasu i wyjścia z kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego ze strony PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, to będziemy się zanurzać dalej w odmętach konfliktu - ocenił w "Kropce nad i" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

d305ddn

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna przypomniał w "Kropce nad i" inną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. Z wywiadu dla "Rzeczpospolitej". Prezes PiS mówił w nim m.in., że nie ma mowy o kompromisie, jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny. Dla Schetyny to niezrozumiałe w kontekście rozmów planowanych na czwartek. - To wszystko jest jakby utopione w morzu chaosu - uznał szef PO.

Zdaniem Schetyny trzeba rozmawiać. - Jeżeli nie będzie woli przełamania tego impasu i wyjścia z kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego - jeśli nie będzie woli takiej ze strony PiS i prezesa Kaczyńskiego - to będziemy się zanurzać dalej w tych odmętach konfliktu - zaznaczył przewodniczący PO.

Schetyna uważa, że rozmowę na temat wyjścia z kryzysu trzeba zacząć od zaprzysiężenia trzech prawidłowo wybranych sędziów TK i publikacji ostatniego wyroku Trybunału. - Jeśli nie, to rozmowa będzie bardzo poważnie utrudniona i nie przyniesie żadnego efektu - podkreślił.

Jak zaznaczył, Trybunał jest gwarantem praworządnego państwa, czego PiS nie rozumie. - Tutaj będziemy się różnić totalnie - stwierdził.

d305ddn

Podziel się opinią

Share
d305ddn
d305ddn
Więcej tematów