Trwa ładowanie...
d9ya7qf

Na progu telewizyjnej rewolucji

(inf. własna)

d9ya7qf
d9ya7qf

Telewizyjną rewolucję zapowiedzieli w piątek przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej S.A., Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przełomowe zmiany wywołać ma naziemna telewizja cyfrowa, której testy rozpoczęto w Polsce - umożliwiająca odbiór "kablówki" za pośrednictwem małej domowej anteny.

Test anteny i nadajnika do transmisji cyfrowej w standardzie DVB-T przeprowadzany jest w Radiowo-Telewizyjnym Ośrodku Nadawczym w Warszawie - mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki. URT wydał zgodę na przeprowadzenie tego eksperymentu, a KRRiT objęła nad nim patronat. "Zawartość programową" dostarczają programy I i II TVP, TVN oraz Polsat.

Obecnie widzowie mogą korzystać z telewizji cyfrowej, która dociera do domów za pośrednictwem kabla lub przez antenę satelitarną. Wymaga to dodatkowego okablowania. Cyfrową telewizję naziemną będzie można natomiast odbierać dzięki małej antenie - również w przenośnych odbiornikach.

Jakość obrazu jest zdecydowanie wyższej jakości - zapewniał Krzysztof Lemiech z TP EmiTel, spółki zależnej TP S.A. odpowiedzialnej za radiodyfuzję. Technologia DVB-T umożliwia przesyłanie nawet sześciu programów telewizyjnych, kilkunastu radiowych oraz Internetu i platformy handlowej - podczas gdy obecnie jednym kanałem analogowym przesyłany jest jeden kanał telewizyjny.

d9ya7qf

Zanim jednak będziemy mieli taką telewizję w domu - minie jeszcze sporo czasu. Testy to tylko początek. Trzeba znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji oraz prawo telekomunikacyjne.

Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej doprowadzi do wyłączenia w przyszłości wszystkich nadajników analogowych, a co za tym idzie - wymiany dotychczas używanych telewizorów na nowe - zapowiadał Lemiech. Ci, z użytkowników, którzy nie będą mogli od razu kupić nowych odbiorników, będą mogli zaopatrzyć się w specjalne przystawki, które umożliwią im odbiór.

Właśnie na te zmiany, które będą dotyczyły każdego domu, zwracał uwagę Juliusz Braun, przewodniczący KRRiT. Zaznaczył, że potrzebna jest publiczna debata przed tą rewolucją w dziedzinie mediów elektronicznych. Wyraził nadzieję, że podczas trwania testów _ zostaną rozwiązane problemy techniczne i legislacyje_.

Nadziemna telewizja cyfrowa działa lub jest wdrażana w wielu krajach europejskich, m.in. w Danii, Francji, Hiszpanii, Szwecji, W. Brytanii. W Polsce 17 maja 1997 r. podpisano porozumienie w sprawie telewizji cyfrowej w Polsce - "Polskie Forum DVB". Właśnie ono opracowało zakres i program testów, których realizacją zajęła się TP S.A. (reb)

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj