Trwa ładowanie...

Na Jasnej Górze msza z udziałem papieża Franciszka

Z udziałem papieża Franciszka na Jasnej Górze rozpoczęła się w czwartek przed godz. 10.30 msza św. będąca dziękczynieniem za chrzest Polski, w przypadającą w tym roku 1050. rocznicę tego wydarzenia. Papież w trakcie mszy wygłosi homilię.
Share
Na Jasnej Górze msza z udziałem papieża Franciszka
Źródło: AFP, Fot: Gabriel Bouys
d1tgg7f

Tuż przed rozpoczęciem mszy papież potknął się. Nic mu się nie stało, został podtrzymany przez duchownych.

Uroczystą liturgię poprzedziła powstała w średniowieczu, najstarsza utrwalona polska pieśń religijna "Bogurodzica", związana z początkami chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Pełniła ona wówczas - we współczesnym rozumieniu - rolę pierwszego hymnu państwowego.

Papież przybył do Częstochowy z Krakowa. W drodze odwiedził b. metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego, który od kilku tygodni przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim. Papież modlił się o zdrowie kardynała. Franciszek przejechał otwartym samochodem między zgromadzonymi na jasnogórskich błoniach wiernymi, pozdrawiając ich. Potem udał się na modlitwę do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, gdzie złożył dar - złotą różę.

d1tgg7f

W mszy odprawianej z ołtarza polowego na klasztornych wałach uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Kilkaset tysięcy wiernych zgromadzonych jest w sektorach na jasnogórskich błoniach, a także w okolicznych parkach oraz na wiodącej od jasnogórskiego wzgórza ku centrum miasta Alei Najświętszej Maryi Panny.

Na koniec mszy zaplanowano krótkie podziękowanie prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Według historyków władca Polan Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę. Wiele wskazuje na to, że miejscem chrztu mogła być wyspa na jeziorze Lednica. Poprzez chrzest włączył państwo do zachodniego kręgu kultury chrześcijańskiej.

Jasna Góra to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Co roku odwiedza je kilka milionów pątników ze wszystkich zakątków świata - tylko w ubiegłym roku było to ok. 3,7 mln pielgrzymów z 74 krajów. Wielokrotnie na Jasną Górę przybywał papież Jan Paweł II, w 2006 r. był tam Benedykt XVI.

d1tgg7f

Podziel się opinią

Share
d1tgg7f
d1tgg7f
Więcej tematów