PolskaNa czym postawiono katedrę w Opolu? Niesamowite odkrycie

Na czym postawiono katedrę w Opolu? Niesamowite odkrycie

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego, którzy badają podziemne tajemnice katedry w Opolu. Natknęli się nie tylko na zejście do krypty, o której już wiedzieli, ale także na mur budynku, który kiedyś stał w miejscu świątyni.

Podczas badań archeologicznych pod katedrą w Opolu znaleziono mur starszy od samej świątyni
Podczas badań archeologicznych pod katedrą w Opolu znaleziono mur starszy od samej świątyni
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne

Od kilku tygodni pod okiem naukowców z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego prowadzone są prace badawcze wewnątrz katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. To efekt badań, które zostały przeprowadzone w 2016 roku, kiedy przy pomocy georadaru i kamer wziernikowych po raz pierwszy zajrzano do podziemnej krypty.

Jak opisuje "Nowa Trybuna Opolska", lewą nawę świątyni przysłaniają folie, deski i kamienie, a pod nimi trwają wykopaliska, które są podzielone na dwie części. Pierwsza kryje zejście do krypty. Druga, co przyznają prowadzący badania, może być jeszcze ciekawsza.

Ważny temat: Napaść antyszczepionkowców na reportera Wirtualnej Polski

- Po ostatnich konsultacjach z prof. Sławomirem Moździochem, kierownikiem Instytutu Archeologii i Etnologii Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, potwierdziły się moje przypuszczenia. Napotkaliśmy na fragment muru, który jest wcześniejszy niż budynek katedry w obecnym kształcie. Być może w miejscu odkrytym przez nas znajduje się fragment innego założenia. Nie można wykluczyć, że także sakralnego, ale na twarde rozstrzygnięcie jest jeszcze zbyt wcześnie - powiedziała "NTO" dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego.

Opole. Odkryto mur, a za nim tajemnicze pomieszczenia

Jakby tego było mało, przy użyciu kamer sprawdzono, że za murem kryją się jeszcze dwa pomieszczenia, a jedno z nich to ossuarium, czyli miejsce, w którym składowano kości, pozyskane podczas wykopów (np. pod nowy pochówek).

  • Prace badawcze w opolskiej katedrze
  • Prace badawcze w opolskiej katedrze
  • Prace badawcze w opolskiej katedrze
  • Prace badawcze w opolskiej katedrze
  • Prace badawcze w opolskiej katedrze
[1/5] Prace badawcze w opolskiej katedrzeŹródło zdjęć: © Archiwum prywatne

Teraz miejsce to zostanie poddane analizie pod kątem występowania bakterii i grzybów, ale - jak podaje "NTO" - w przyszłości być może doczeka się dokładnego badania archeologicznego. To pozwoliłoby określić płeć i wiek osób, których kości tam spoczywają.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)