PolskaMuzułmanie porządkują cmentarze przed Ramadan Bajram

Muzułmanie porządkują cmentarze przed Ramadan Bajram

Choć wyznawcy islamu nie obchodzą dnia zmarłych i nie mają kultu świętych, także i ich w tym czasie można spotkać na cmentarzach, zwanych mizarami.

01.11.2005 | aktual.: 01.11.2005 18:58

W tym roku porządkują groby nie tylko przed zimą, ale także przed świętem zakończenia postu Ramadan Bajram, które przypada jeszcze w tym tygodniu.

W islamie generalnie nie przywiązuje się do zmarłych osób takiej wagi, jak w innych religiach, ponieważ z woli Boga przyszliśmy na ziemię i z woli boskiej odchodzimy - powiedział Józef Konopacki, wiceprzewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu.

Ponieważ śmierć w tej religii jest uważana jedynie za etap przejściowy, na mizarach nie powinno się budować okazałych pomników czy grobowców, ale można spotkać i takie. Jak mówią liderzy środowiska polskich muzułmanów, to widoczny wpływ większości na mniejszość, wzorowania się na cmentarzach chrześcijańskich.

W województwie podlaskim są dwa zabytkowe muzułmańskie cmentarze, przy meczetach w Kruszynianach i Bohonikach. W Kruszynianach od kilku weekendów trwa porządkowanie mizaru, przygotowywanego w ten sposób nie tylko do zimy, ale i do przypadającego w tym roku 3 listopada, początku święta Ramadan Bajram, kończącego miesięczny post.

Jak powiedziała przewodnicząca muzułmańskiej gminy białostocko-bohonickiej Halina Szahidewicz, dużo wysiłku wymaga usuwanie z cmentarza obumarłych krzaków, co pozwala odsłonić zabytkowe tablice nagrobne.

Niedawno w ten sposób odkryto grób z 1699 roku. Wiele starych tablic ma napisy po arabsku lub przy użyciu cyrylicy. Podobnie jak nekropolia w Bohonikach, cmentarz ten wymaga inwentaryzacji, by można było poznać ich historię.

Szahidewicz przypomniała, że odwiedzając cmentarz muzułmański, nie należy zapalać świec lub zniczy. To się zdarza oczywiście, ale nie jest to zwyczaj związany z naszą religią - dodała. Można przynieść kwiaty, ale najważniejsza jest modlitwa i chwila wspomnień.

Jeszcze przed II wojną światową w granicach Polski były 33 muzułmańskie cmentarze. Teraz pozostało zaledwie kilka. Najbardziej znane są cmentarze w Bohonikach i Kruszynianach w województwie podlaskim, które znajdują się w pobliżu zabytkowych meczetów oraz cmentarz w Warszawie.

Muzułmański Związek Religijny w Polsce ocenia, że w kraju jest około pięciu tysięcy wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego - obywateli polskich. Kilka razy większa jest grupa uchodźców, dyplomatów, studentów czy biznesmenów z krajów muzułmańskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)