Trwa ładowanie...
marsz niepodległości

Muzułmanie dają Polakom lekcję historii. "Też byliście uchodźcami"

Tegoroczny Marsz Niepodległości był wydarzeniem szeroko komentowanym w zagranicznej prasie. Budził skrajne emocje, najczęściej negatywne. Hasła wznoszone przez jego uczestników dotarły też do krajów muzułmańskich. I w jednym z nich doczekały się trafnej odpowiedzi, przygotowanej przez kibiców.

Share
Muzułmanie dają Polakom lekcję historii. "Też byliście uchodźcami"
Źródło: PAP/EPA, Fot: Jacek Turczyk
d339gzh

Spośród haseł wznoszonych podczas Marszu najbardziej oburzały te rasistowskie: "Europa będzie biała, albo bezludna" czy "Wszyscy różni, wszyscy biali". Marokańscy kibice nie pozostali obojętni i postanowili dać Polakom lekcję historii.

Przypomnieli, że Polacy też byli uchodźcami

Narodowcy zaprezentowali na Marszu transparent, gdzie widoczny jest wypełniony muzułmańskimi uchodźcami koń trojański. Brama do Europy jest dla nich zamknięta, a opór stawia im zamaskowana postać z biało-czerwoną flagą.

d339gzh

- Aby poprawić ten fałszywy obraz, który nie ma nic wspólnego z naszymi przekonaniami (...) postanowiliśmy odpowiedzieć na to nadużycie przypominając, że Polacy też byli kiedyś uchodźcami i byli dobrze traktowani w krajach muzułmańskich - tłumaczą swój zamysł marokańscy kibice.

"Mogliście zapomnieć, ale historia nie zapomni"

Nad bramą widnieje data: rok 1943. To właśnie wtedy do Iranu, dawniej zwanego Persją, przybyły tysiące naszych rodaków. - Mogliście zapomnieć, ale historia nie zapomni, jak przyjęto was bez żadnej rasowej dyskryminacji w muzułmańskim kraju - napisali kibice. Polacy, którzy znaleźli schronienie w Iranie, mogli bez przeszkód żyć tam w zgodzie ze swoją tradycją i religią.

Transparent zaprezentowali kibice marokańskiego klubu piłkarskiego Olympique Club de Safi. - Nasze przesłanie jest proste: wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy jesteśmy tacy sami - podsumowują swój wpis kibice.

d339gzh

Podziel się opinią

Share
d339gzh
d339gzh
Więcej tematów