Trwa ładowanie...

"Musieliśmy użyć siły". Władze Warszawy przejęły rosyjską szkołę

- W sobotę m.st. Warszawa, które reprezentuje Skarb Państwa, weszło w posiadanie, w drodze czynności komorniczych, nieruchomości przy ulicy Kieleckiej 45 - przekazał w sobotę wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek. Podkreślił, że zrealizowano tym samym wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który nakazywał Federacji Rosyjskiej wydanie tej nieruchomości.

"Musieliśmy użyć siły". Władze Warszawy przejęły rosyjską szkołę"Musieliśmy użyć siły". Władze Warszawy przejęły rosyjską szkołęŹródło: PAP, fot: Albert Zawada
d48aqtn
d48aqtn

Wiceprezydent Tomasz Bratek wyjaśnił, że czynności odbywały się od godzin porannych do godzin popołudniowych. - W ich trakcie musieliśmy użyć siły, żeby wejść na teren, na którym znajdują się dwa budynki. Na początku strona rosyjska odmówiła otwarcia bramy i furtek. Musieliśmy wezwać ślusarza, który z pomocą narzędzi wprowadził nas na teren tej posesji. Ślusarz pomógł też sforsować drzwi wejściowe - powiedział.

- Wtedy strona rosyjska zobaczyła, że nie odstąpimy od tych czynności. Po negocjacjach strona rosyjska, reprezentowana przez zastępcę ambasadora, postanowiła wydać nam klucze. Jednocześnie uzgodniliśmy tryb opuszczania, a tak naprawdę wydawania przedmiotów będących własnością pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej, które będą przez nich zabierane - dodał.

Wiceprezydent Warszawy podkreślił, że wedle oświadczenia strony rosyjskiej mieszkało tam 27 osób, które dobrowolnie opuściły nieruchomość i otrzymały zapewnienie, że wszystkie rzeczy do nich należące i stanowiące również wyposażenie szkoły zostaną im przez miasto przekazane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Nie jest tanio". Polacy narzekają na drożyznę przed majówką

Budynek zostanie wykorzystany

Tomasz Bratek zaznaczył, że przejęta nieruchomość jest w dobrym stanie i może zostać wykorzystana do celów edukacyjnych. - Zamierzamy wystąpić do wojewody mazowieckiego o przekazanie tej nieruchomości na cele oświatowe. Tak, by móc skutecznie walczyć z trudnościami związanymi z podwójnym rocznikiem. Dzięki temu będziemy mogli te sale wykorzystywać na cele edukacyjne - dodał.

d48aqtn

- W dniu dzisiejszym nieruchomość zostanie zabezpieczona przez pracowników ochrony. Budynki zaraz po majówce zostaną zinwentaryzowane i sprawdzone pod kątem tego, na ile ten stan odpowiada potrzebom placówek edukacyjnych - powiedział. - Na pierwszy rzut oka wydają się spełniać te wymagania - ocenił.

Wiceprezydent stwierdził, że po wyrokach była prowadzona korespondencja ze stroną rosyjską, która nie chciała wydać tej nieruchomości. - Strona rosyjska bezprawnie powołuje się na fakt, że jest to teren placówki dyplomatycznej, a on nigdy takim terenem nie był - podkreślił.

- Przejęcie komornicze odbyło się na wniosek Miasta Stołecznego Warszawy złożony w pełnym porozumieniu z MSZ na podstawie wyroku sądowego przyznającego państwu polskiemu prawo własności tego budynku od lat nielegalnie dzierżonego przez rosyjską ambasadę - wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina. Głos zabrał także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

d48aqtn

"Przejęliśmy kolejny budynek bezprawnie zajmowany dotychczas przez Federację Rosyjską. Komornik właśnie zakończył swoje czynności przy ul. Kieleckiej 45. W trybie pilnym wystąpimy do wojewody mazowieckiego o powierzenie nieruchomości Warszawie" - napisał na Twitterze.

Warszawa wypowiedziała umowę użytkowania

Wiceprezydent Warszawy przypomniał historię budynku przy ulicy Kieleckiej 45. Od strony ulicy Kieleckiej jest to budynek historyczny. W 1936 roku nabył go Jan Kiepura. Po wojnie komuniści przejęli budynek w drodze dekretu warszawskiego - podobnie jak i wszystkie nieruchomości w Warszawie.

W 1953 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało ten budynek nieodpłatnie na nieograniczone w czasie użyczenie Ambasadzie Radzieckiej w Warszawie. W 2010 roku miasto wypowiedziało umowę stronie rosyjskiej, a od 2011 roku prowadziło czynności sądowe zmierzające do uzyskania odpowiedniego tytułu egzekucyjnego.

W sobotę po południu na bramie wjazdowej została zawieszona żółta tablica z napisem: "Nieruchomość Skarbu Państwa".

Czytaj też:

d48aqtn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d48aqtn
Więcej tematów