Trwa ładowanie...
d2clwx9

Msze święte online. Koniec dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej

Msze święte. Przewodniczący Episkopatu zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach świętych. Są jednak pewne wyjątki.
Share
Msze święte online. Koniec dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej
Źródło: Pixabay
d2clwx9

Msza święta. Koniec dyspensy

Decyzje o odwołaniu dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej podjął już arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Odwołana zostanie ona od 6 czerwca.

"Z dniem 6 czerwca br. odwołana zostaje ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego „wierni są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii w niedzielę i dni nakazane, chyba, że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu, np. choroba, pielęgnacja niemowląt" - przekazała w komunikacie katowicka kuria.

d2clwx9

Dyspensę odwołano też w metropolii lubelskiej i warmińskiej.

Msza święta w telewizji. Gdzie obejrzeć?

Wierni, którzy nie mogą wziąć udziału w niedzielnej mszy świętej ze względu na stan zdrowia, mogą je obejrzeć w telewizji.

Program transmisji uroczystości religijnych dostępnych w telewizji:

d2clwx9

10:30 - Polsat Rodzina - transmisja mszy świętej dla dzieci,
10:55 - TVP1 - transmisja mszy świętej z Jasnej Góry,
13:00 - TVP Polonia - transmisja mszy świętej z Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu,
21:00 - TV Trwam - transmisja Apelu Jasnogórskiego.

KEP zachęca do odwoływania dyspens

Po ponad dwóch miesiącach poluzowano obostrzenia dotyczące liczby wiernych. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rady ministrów nie ma już ograniczeń w sprawie liczby osób obecnych w kościołach na mszach świętych. W związku z tym przewodniczący Episkopatu zachęca biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach świętych.

"Zachęcam biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. Sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem - podkreśla w wydanym w środę komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

d2clwx9

Zobacz wideo: Bon turystyczny 1000+. Adam Bielan: Andrzej Duda dopinguje premier Jadwigę Emilewicz

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2clwx9

Podziel się opinią

Share
d2clwx9
d2clwx9
Więcej tematów