PolskaMSZ: użycie siły stało się koniecznością

MSZ: użycie siły stało się koniecznością

Środki pokojowe zostały wyczerpane i użycie siły wobec Iraku, zawsze uznawane za absolutną ostateczność, stało się koniecznością - oświadczyło w czwartek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W oświadczeniu zapewniono, że koalicja jest przygotowana do minimalizacji skutków humanitarnych operacji i uczyni wszystko, by była ona krótkotrwała i skuteczna.

"Koalicja międzynarodowa nie stawia sobie innych celów jak zniszczenie broni masowego rażenia, ustanowienie w Iraku rządów prawa i umożliwienie narodowi irackiemu korzystania z bogactw, których jest jedynym prawowitym właścicielem" - głosi oświadczenie MSZ w sprawie rozpoczęcia operacji wojskowej wobec Iraku.

"Do ostatniej chwili żywiliśmy nadzieję, że Irak podporządkuje się w pełni i bez zastrzeżeń decyzjom Rady bezpieczeństwa ONZ. Był to warunek konieczny, aby polityczne rozwiązanie kryzysu było możliwe" - podkreślono w komunikacie.

Wskazano, że władze irackie "w sposób jawny i wyzywający lekceważyły decyzje społeczności międzynarodowej oraz kierowane pod ich adresem ostrzeżenia" i "w efekcie koalicja międzynarodowa podjęła niezbędne i zgodne z prawem międzynarodowym działania, których celem jest wymuszenie stosowania prawa".

"Władze w Bagdadzie ponoszą pełną winę za konsekwencje niewypełnienia przez Irak rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - uważa MSZ. "W powstałych okolicznościach stwierdzamy, że środki pokojowe zostały wyczerpane. Użycie siły wobec Iraku, co zawsze uznawane było przez nas za absolutną ostateczność, stało się koniecznością" - głosi oświadczenie.

Zapewniono w nim, że wraz z pozostałymi członkami koalicji Polska uczyni "wszystko, aby działania zbrojne były krótkotrwałe i skuteczne, by udało się narodowi irackiemu oszczędzić cierpień i niepotrzebnych ofiar", oraz że "operacja wojskowa zostanie zakończona niezwłocznie po osiągnięciu zamierzonych celów".

"Koalicja przygotowana jest do minimalizacji humanitarnych skutków operacji zbrojnej, w tym migracji dużych rzesz ludności. Ludność cywilna otrzyma pomoc i niezbędną opiekę. Będzie to efektem nie tylko wysiłków samej koalicji, ale całej społeczności międzynarodowej. Nasza pomoc będzie najlepszym świadectwem ludzkiej solidarności ze społeczeństwem irackim" - podkreśliło MSZ.

Według ministerstwa, "w wyniku podjętych działań, cały naród i wszystkie społeczności Iraku, bez względu na różnice religijne i etniczne, odzyskają pełnię praw i będę mogły rozpocząć proces budowy nowego państwa opartego na rządach prawa. Będą korzystać z prawa do decydowania o swoim losie".

"Nowy Irak będzie pełnoprawnym członkiem społeczności międzynarodowej, będzie czynnikiem stabilizacji w całym regionie. Realizacja tych zadań jest nadrzędnym celem działań koalicji i stanowi podstawowe zadanie dla organizacji międzynarodowych. Polska gotowa jest aktywnie uczestniczyć w tym procesie" - podkreśliło ministerstwo. (reb)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
polskawojnairak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)