Trwa ładowanie...
d1s819n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Chin: Korea Północna "zapłaci cenę" za ostatnią próbę rakietową

• Chiny poprą rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ
• Korea Płn. ma "zapłacić odpowiednią cenę" za swoją ostatnią próbę rakietową
• Chiny nie chcą amerykańskiego systemu antybalistycznego THAAD w Korei Płd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Armia Korei Płd. w stanie gotowości - ćwiczenia po próbie rakietowej Korei Płn.
Armia Korei Płd. w stanie gotowości - ćwiczenia po próbie rakietowej Korei Płn. (PAP, Fot: JEON HEON-KYUN)
d1s819n

Chiny poprą rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która spowoduje, że Korea Północna "zapłaci odpowiednią cenę" za swoją ostatnią próbę rakietową - powiedział agencji Reutera chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

- Popieramy Radę Bezpieczeństwa ONZ w jej dalszych działaniach prowadzących do przyjęcia nowej rezolucji, która spowoduje, że Korea Północna zapłaci odpowiednią cenę i pokaże im, iż pewne zachowania rodzą konsekwencje - tłumaczył szef chińskiej dyplomacji w rozmowie z Reuterem.

Jednocześnie wezwał Stany Zjednoczone, aby nie rozmieszczały na terytorium Korei Południowej systemu antybalistycznego THAAD, służącego do przechwytywania i niszczenia wrogich pocisków rakietowych. Zdaniem przedstawiciela władz w Pekinie system ten może być zagrożeniem dla Chin.

d1s819n

Tego samego dnia w Monachium szef chińskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'm i również podczas tej rozmowy poruszono kwestie Korei Północnej.

"Sekretarz (stanu) zapewnił o przywiązaniu Stanów Zjednoczonych do kwestii bezpieczeństwa i stabilizacji na Półwyspie Koreańskim, a także zaaplował do Chin, aby skorzystały ze swych wpływów na Pjongjang i pomogły społeczności międzynarodowej do zwiększenia presji na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną" - relacjonował w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Kilka godzin później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety i umieszczeniu na orbicie satelity.

Zdaniem Japonii, USA i ich sojuszników ostatnie działania Korei Płn. to przykrywka dla prowadzonych przez reżim testów z technologią balistyczną, która może zostać wykorzystana do wyniesienia rakiety z głowicą jądrową.

d1s819n

Podziel się opinią

Share

d1s819n

d1s819n
Więcej tematów