MSWiA chce przesunąć okres kontroli na granicach Polski
• Od 4 lipca do 2 sierpnia ma zostać przywrócona kontrola na granicy wewnętrznej Polski
• Wcześniej zapowiadano przywrócenie kontroli od 2 do 31 lipca
• Projekt rozporządzenia trafił właśnie do uzgodnień
• Ma to związek ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży
25.04.2016 | aktual.: 25.04.2016 18:54
Nie od 2 do 31 lipca, jak wcześniej zapowiadano, a od 4 lipca do 2 sierpnia zostanie przywrócona kontrola na granicy wewnętrznej Polski - zakłada projekt rozporządzenia MSWiA, który trafił do uzgodnień. Ma to związek ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.
Kontrola zostanie przywrócona na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, ma to na celu "przeciwdziałanie wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa".
W projekcie rozporządzenia wymieniono zakres i miejsca prowadzenia działań kontrolnych. Będą one prowadzone w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na trasach przecinających granicę. Tymczasowa kontrola graniczna realizowana będzie w oparciu o mobilne patrole Straży Granicznej, wykorzystujące pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej.
Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy - inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, wobec wytypowanych osób na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw. Przywrócenie kontroli - jak zapewnia SG - nie będzie uciążliwe dla obywateli, a kontrole będą miały charakter doraźny.
Podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy.
W przypadku zidentyfikowania osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, zostaną wydane decyzje o odmowie wjazdu na terytorium Polski.
Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.