Mróz w Polsce. RCB przypomina o zimowych zagrożeniach. "Reaguj"
W ostatnich dniach do Polski dotarły masy mroźnego, arktycznego powietrza. Temperatura w wielu miejscach spadła poniższej -20 stopni Celsjusza. Takie warunki stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. "Mróz to jedno z najgroźniejszych zagrożeń zimowych" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, przypominając o zasadach, których warto przestrzegać zimą.
09.01.2024 11:29
Niskie temperatury oraz śnieg mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Z tego względu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało najważniejsze zasady, którymi warto kierować się podczas mroźnych, zimowych dni.
Silny mróz w Polsce. RCB instruuje
Jak na portalu X (dawniej Twitter) przestrzegło RCB, mróz stanowi jedno z najgroźniejszych zagrożeń zimowych. Ekstremalne wychłodzenie może natomiast spowodować śmierć. Z tego względu, w czasie chłodnych dni należy pamiętać o działaniach, które mogą pomóc zapobiec tragedii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak instruuje RCB, w czasie mrozów należy pamiętać o ubiorze dostosowanym do pogody. Nie należy rozgrzewać się alkoholem. "Reaguj na potrzebujących pomocy" - apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Instytucja przypomina również o potrzebie zadbania o zwierzęta i zapewnienia im ciepłego schronienia.
RCB przygotowało również grafikę informującą o działaniach, które mogą pomóc uniknąć zagrożeń, występujących w związku z warunkami panującymi zimą. "Odśnież dach i chodnik przed domem, zabierz przewody do rozruchu silnika" - przypomina instytucja. Ponadto radzi, by:
- w domu: usunąć sople z dachu, korzystać z bezpiecznych urządzeń grzewczych, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych,
- przed podróżą: zatankować samochód, korzystać z opon zimowych, naładować telefon i zabrać do auta ładowarkę.
Zima w Polsce. Nie tylko silny mróz stanowi zagrożenie
Oprócz silnych mrozów, zagrożeniem dla ludzi i zwierząt mogą być również opady śniegu oraz wilgoć i wiatr. Jak informuje na swojej stronie internetowej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ten "w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 st. C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze - 30 st. C w bezwietrzny dzień". Silny wiatr w połączeniu z wilgocią "powodują, że marzniemy bardziej, niż wskazywałaby na to temperatura odnotowana na termometrze. Im bardziej wilgotno i wietrznie, tym zimniej".
Zobacz także