Mrija będzie odbudowana. W środę ruszyło śledztwo
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w środę 5 kwietnia poinformowała, że wraz z policją wszczęła wspólne śledztwo w sprawie niewyrażenia zgody przez byłego szefa państwowej spółki Antonow na planowaną ewakuację samolotu w bezpieczne miejsce w Niemczech. Wciąż mówi się o planach odbudowy "dumy Ukrainy".
An- 225 Mrija, był największym i najcięższym samolotem świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku.
Maszyna została zniszczona 27 lutego podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Według wcześniejszych doniesień SBU trzej byli menedżerowie producenta samolotów Antonow są podejrzani o utrudnianie ukraińskiej armii budowy fortyfikacji na lotnisku.
Prokuratura uznała, że mogli oni również ułatwić wojskom rosyjskim zniszczenie maszyny. Jak informuje CNN, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła w środę śledztwo, obejmujące byłego szefa państwowego koncernu, który nie wyraził zgody na ewakuację maszyny do Lipska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Front oczami ukraińskiego żołnierza. Krwawe walki o Bachmut
"Symbol Ukrainy" ma zostać odbudowany
"Ci, którzy pomogli wrogowi zniszczyć jeden z symboli Ukrainy, powinni otrzymać odpowiednią karę" - stwierdził w oświadczeniu Wasyl Maluk, szef służby bezpieczeństwa SBU.
Koszty odbudowy 330-tonowego An-225 szacuje się na ok. miliard dolarów. Dyrektor wykonawczy Antonowa, Rusłan Bykowets, rozumie, że jest to najwyższy priorytet dla kraju zniszczonego przez wojnę. Uważa jednak, że należy to zrobić.
- Ten samolot jest symbolem Ukrainy - mówi. - To symbol jak Burdż Chalifa czy Statua Wolności - dodaje.
Urzędnicy Antonowa twierdzą, że inny An-225 został częściowo zbudowany – ale porzucony w latach 90. z powodu braku funduszy. Obecny plan zakłada wykorzystanie jego części do odbudowy "Mriji".
Antonow An-225, znany również jako Mrija, który służył przez ponad 30 lat, został zbudowany w drugiej połowie lat 80. przez zakłady lotnicze Antonowa w Kijowie. Samolot po raz pierwszy wzbił się w powietrze w 1988 roku.
Został stworzony do transportu radzieckiego statku kosmicznego Buran, a następnie służył do komercyjnego przewodu, m.in. satelit, transformatorów elektrycznych, dostarczał również zapasy wody po huraganach oraz niezbędne wyposażenie medyczne podczas pandemii Covid-19.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski