Nietypowy apel. Rzecznik PiS atakuje Grodzkiego
- Ważne ustawy wielokrotnie po przyjęciu przez Sejm leżakowały w Senacie przez 30 dni. Apelowałbym do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, aby wziął się do roboty - powiedział w środę rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do prac izby wyższej nad ustawą o Sądzie Najwyższym.
W ubiegły piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która - według jej autorów - ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Jak przekazał w rozmowie z PAP marszałek Tomasz Grodzki, będzie to na posiedzeniu prawdopodobnie 31 stycznia, czyli zwołanym wcześniej niż planowane w harmonogramie Izby posiedzenie w dniach 8-9 lutego.
Grodzki wyjaśnił, że obecnie w Senacie trwają konsultacje z prawnikami i ze środowiskami opiniotwórczymi oraz analizy w senackich komisjach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Polska nie odpuszcza. "Niemcy znaleźli się pod presją"
Bochenek uderza w Grodzkiego
Rzecznik PiS Rafał Bochenek pytany w środę podczas konferencji prasowej o termin posiedzenia Senatu, na którym zajmie się on ustawą o SN, powiedział: "apelowałbym do pana marszałka Grodzkiego, aby wziął się do roboty".
Bochenek ocenił, że wielokrotnie "ważne ustawy, tarcze (antykryzysowe - przyp. red), rozwiązania wspierające gospodarstwa domowe" po przyjęciu przez Sejm "leżakowały w Senacie" przez 30 dni.
Projekt nowelizacji ustawy o SN PiS złożył w Sejmie 13 grudnia ubiegłego roku. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.
Zgodnie z tymi przepisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.
Źródło: PAP