Trwa ładowanie...
d245ulh

Mosbacher: więcej żołnierzy USA w Polsce. "To nagroda"

Stany Zjednoczone zwiększą siły wojskowe w Polsce - zapowiada Georgette Mosbacher, ambasador USA w Warszawie. Nie precyzuje o jaką liczbę żołnierzy chodzi, ale stwierdza, że to będzie zmiana znacząca.
Share
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher
Ambasador USA w Polsce Georgette MosbacherŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Michałowski
d245ulh

Mosbacher w wywiadzie dla "Financial Times" stwierdza, że zwiększenie sił armii USA w naszym kraju jest już przesądzone.

- To właściwa droga. Poprosiliśmy inne państwa, aby przyspieszyły zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB, a oni się ociągają. A Polacy nie i to nie pozostaje niezauważone. Więc jeśli chodzi o trwałą obecność, myślę, że zostaną nagrodzeni - mówi ambasador USA w Warszawie.

Zaznacza, że Departament Obrony USA uznaje jednostki wojskowe za bardziej skuteczne, jeśli są w rotacji, a nie bazują w jednym miejscu, gdzie żołnierze sprowadzają rodziny i budują domy.

d245ulh

Georgette Mosbacher w rozmowie z "FT" nie chce podać dokładnych liczb. - To będzie znaczące - stwierdza dyplomatka.

- Polacy są ważnym sojusznikiem i są gotowi na modernizację swojej armii. Szanujemy to - dodaje Mosbacher.

Szczegóły na konferencji?

Brytyjski dziennik zauważa, że deklaracja Mosbacher pada tuż przed - ważną dla Waszyngtonu - konferencją bliskowschodnią w Warszawie. We wtorek sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, Jackiem Czaputowiczem.

d245ulh

Pompeo zaznaczył, że "NATO jest w stanie przeciwstawić się każdemu agresorowi i każdemu zagrożeniu". - Prezydent Donald Trump jest wdzięczny że Polska wywiązuje się ze zobowiązań i wspiera Sojusz w miarę swoich możliwości - podkreślił szef Departamentu Stanu.

Jak podawała we wtorek "Rzeczpospolita", sprawę obecności wojsk USA w Polsce ma poruszyć w Warszawie wiceprezydent Mike Pence, który także weźmie udział w konferencji bliskowschodniej. Ostateczną decyzję i kształt porozumienia Pentagon ogłosi jednak dopiero w marcu.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d245ulh

Podziel się opinią

Share
d245ulh
d245ulh
Więcej tematów