Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Czaputowicz spotkał się z sekretarzem Pompeo

- Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem Departamentu Stanu USA. Stany Zjednoczone i Polska współorganizują konferencję bliskowschodnią, która wystartuje w środę w Warszawie.

Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Czaputowicz spotkał się z sekretarzem Pompeo
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Już w środę rusza szczyt bliskowschodni w Warszawie, który potrwa do 14 lutego. W stolicy jest już sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef Departamentu Stanu spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, Jackiem Czaputowiczem. Minister podziękował Pompeo za rozmowę, która "potwierdziła doskonały stan stosunków między naszymi państwami".

- Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej - podkreślił szef MSZ. - Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział Czaputowicz. Chodzi m.in. o Nord Stream 2, które według Polski i USA "nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy".

- Uważamy, że to przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego Europy - dodał polski minister. Czaputowicz oświadczył również, że rozmawiał z Pompeo o "planach dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce". Minister wyraził nadzieję na "kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach".

- Z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do pełnej implementacji instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Poruszyliśmy też kwestię bezpieczeństwa energetycznego, rozważaliśmy możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw energii, zwłaszcza jeśli chodzi o terminal LNG i dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, a także rozbudowę infrastruktury i rozwój technologii - powiedział Czaputowicz.

Z kolei Mike Pompeo zaznaczył, że "NATO jest w stanie przeciwstawić się każdemu agresorowi i każdemu zagrożeniu". - Prezydent Donald Trump jest wdzięczny że Polska wywiązuje się ze zobowiązań i wspiera Sojusz w miarę swoich możliwości - podkreślił szef Departamentu Stanu. Pompeo oświadczył również, że Polska i Stany Zjednoczone "cały czas współpracują nad tym, żeby osiągnąć cel zniesienia wiz".

Podczas konferencji pojawił się również temat chińskich technologi i Huawei. Zdaniem Mike'a Pompeo, "instalowanie technologii chińskiej zwiększa ryzyko". - Każdy suwerenny kraj, jak Polska, podejmie własne decyzje. My jedynie ostrzegamy. Nigdy nie umieścimy jednak naszego sprzętu w kraju, w którym jest zagrożenie, że Chińczycy będą mogli szpiegować – powiedział Pompeo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (421)