ŚwiatMorze Kaspijskie podzielone

Morze Kaspijskie podzielone

Rosja i Kazachstan podpisały w
poniedziałek nowe porozumienie o rozgraniczeniu dna w północnej
części Morza Kaspijskiego.

Obie strony uznały to za ważny krok w kierunku ustalenia praw własności do części bogatych w gaz i ropę złóż kaspijskich.

Dokument rozszerza zawarte w roku 1998 między dwoma krajami porozumienie o wykorzystaniu zasobów naturalnych Morza Kaspijskiego, a jego podpisanie nastąpiło w kilka tygodni po szczycie pięciu nadkaspijskich państw, który, mimo wielkich oczekiwań, nie przyniósł przełomu w kwestii ustalenia statusu prawnego Morza.

Sprawa ta pozostaje w zawieszeniu od rozpadu ZSRR w roku 1991, ograniczając odkrywanie i eksploatację uważanych za bardzo zasobne złóż gazu i ropy Morza Kaspijskiego. Przed rozpadem ZSRR równe prawa do Morza Kaspijskiego miał Związek Radziecki i Iran. W miejsce ZSRR pojawiły się Rosja, Azerbejdżan, Turkmenistan i Kazachstan.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał nowe porozumienie z Kazachstanem prawdziwym przełomem we współpracy dwóch państw w zagospodarowaniu Morza Kaspijskiego. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew uważa, że rosyjsko-kazachskie porozumienie może stać się przykładem dla innych krajów regionu Morza Kaspijskiego.

Po kwietniowym szczycie tych państw, który odbył się w Turkmenistanie i na którym okazało się, że kraje regionu są wyraźnie podzielone w kwestii zagospodarowania złóż, a zwłaszcza z kierunku eksportu, prezydent Putin zaapelował o zawieranie dwustronnych umów w sprawie Morza. (iza)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)