Wiceprezydent USA zareagowała na wpis premiera
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w Polsce powstanie pierwsza elektrownia atomowa. Wybuduje ją amerykańskie przedsiębiorstwo Westinghouse. Decyzja ta odbiła się szerokim echem w Sanach Zjednoczonych. Głos w tej sprawie zabrali wiceprezydent Kamala Harris, amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm oraz firma Westinghouse.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Kamala Harris przypomniała na Twitterze swoje rozmowy z polskim premierem na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
"Podczas moich rozmów z premierem Morawieckim w Warszawie oraz rozmów telefonicznych stwierdziłam jasno, że partnerstwo z USA w tym projekcie jest korzystne dla nas wszystkich: możemy zająć się kryzysem klimatycznym, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i pogłębić strategiczne partnerstwo USA i Polski" - napisała wiceprezydent USA.
Z kolei amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm oceniła, że decyzja polskiego rządu "to ogromny krok ku wzmocnieniu relacji" między USA a Polską "by stworzyć bezpieczeństwo energetyczne dla przyszłych pokoleń".
"Ten komunikat wysyła też jasny sygnał dla Rosji: nie pozwolimy jej więcej na używanie energii jako broni. Zachód będzie zjednoczony przeciwko tej niesprowokowanej agresji, jednocześnie dywersyfikując łańcuchy dostaw energii i wzmacniając współpracę w sprawie klimatu" - dodała.
Zadowolenie na Twitterze wyraziła też firma Westinghouse. Przekazano, że przedsiębiorstwo to "z niecierpliwością oczekuje podjęcia kolejnych kroków w kierunku wsparcia czystej energii dla Polski swoim reaktorem AP1000, który jest najnowocześniejszy z obecnie działających".
Jest decyzja. Powstanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce
Wedle zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, Westinghouse będzie partnerem Polski w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni atomowych, która ma powstać na Pomorzu w ramach państwowego programu.
Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma według planów zostać ukończony w 2033 r. Kolejne mają być przekazywane co dwa lata.
Wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia, kto zbuduje drugą z elektrowni. Ubiegają się o nią zarówno Westinghouse, jak koreański KHNP i francuski EDF.
Czytaj też: