Morawiecki na Wigilię. Straszył migrantami i apelował do rządu
- Zawetujcie natychmiast te niedobre dla Polski przepisy, po to, abyśmy mogli żyć w bezpiecznej ojczyźnie, także w kolejnych pokoleniach - powiedział w niedzielę na platformie x (d. Twitter) b. premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do przepisów zawartych w pakcie migracyjnym.
24.12.2023 11:49
- Przed nadchodzącą Wigilią pamiętajmy także o tych, dzięki którym możemy żyć w bezpiecznej ojczyźnie - powiedział Morawiecki w niedzielę na filmiku opublikowanym na platformie X.
Podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy na naszej wschodniej granicy pilnują naszego bezpieczeństwa. - Presja nielegalnej imigracji na całe Europę niestety nie ustaje - podkreślił.
"Zawetujcie te przepisy"
Dodał, że działania prawne i legislacyjne po stronie Komisji Europejskiej zwiększają tę presję. Nawiązał także do paktu migracyjnego, którego częścią jest - jak mówił - zasada przyjmowania nielegalnych imigrantów do wszystkich państw członkowskich. Podkreślił, że rząd PiS wcześniej "mocno przeciw temu paktowi się przeciwstawiał".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaapelował do obecnej koalicji rządowej: "Zawetujcie natychmiast te niedobre dla Polski przepisy, po to, abyśmy mogli żyć w bezpiecznej ojczyźnie, także w kolejnych pokoleniach".
We wpisie podkreślił także, że "Polska musi być bezpieczna - nie tylko na Święta".
Pakt w sprawie azylu i migracji
Przedstawiciele krajów członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej poinformowali w środę, że "osiągnęli porozumienie w sprawie głównych elementów politycznych" paktu w sprawie azylu i migracji.
Pięć unijnych aktów prawnych, których nowelizacja została wstępnie uzgodniona dotyczy: kontroli nielegalnych migrantów po ich przybyciu do UE; pobierania danych biometrycznych; procedur składania i rozpatrywania wniosków o azyl; zasad określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl oraz współpracy i solidarności między państwami członkowskimi; a także sposobu radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.
Jeśli zmiany wejdą w życie, to kraje członkowskie będą miały wybór między przyjęciem uchodźców a wpłatą do budżetu UE. Przewidywany system kontroli będzie miał na celu odróżnienie osób potrzebujących ochrony międzynarodowej od tych, które jej nie potrzebują. Osoby, których wnioski o azyl mają małe szanse powodzenia, takie jak osoby z Indii, Tunezji lub Turcji, mogą zostać powstrzymane przed wjazdem do UE i zatrzymane na granicy, podobnie jak osoby postrzegane jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Źródło: PAP