Morawiecki: "Dzisiaj wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi"
W Poznaniu trwają uroczystości setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nie mogło na nich zabraknąć premiera Mateusza Morawieckiego. - Dzisiaj wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi - powiedział szef rządu odsłaniając Tablicę Wdzięczności.
Tablica jest poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. - To wielka i wspaniała okoliczność, stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które budowało Rzeczpospolitą. Jesteśmy spadkobiercami tego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych wielkich wysiłków. W Wielkopolsce pokazaliśmy ogromne zdolności mobilizacyjne i logistyczne. Powszechność tego zrywu zaskoczyła zaborców - mówił premier w swoim przemówieniu.
- Tutaj, w Wielkopolsce, pokazaliśmy ogromne zdolności mobilizacyjne, logistyczne, masowość, powszechność tego wielkiego, wspaniałego zrywu, tej walki, była czymś, co zaskoczyło zaborców. Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy - Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu - walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą, wiedząc że Polska jest, mówiąc językiem Paderewskiego, polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa. Jest składająca się z wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem dawnej I Rzeczpospolitej. Wymiar walki o Rzeczpospolitą, o przyłączenie ziem do Rzeczpospolitej, powinien pokazywać jak bardzo przeszłość jest powiązana z przyszłością, że przyszłość bez przeszłości to trochę taka droga na oślep - powiedział Morawiecki.
Premier podkreślił także zasługi powstańców w czasie wojny polsko-bolszewickiej. - Trzeba bardzo mocno podkreślić, że powstańcy wielkopolscy walczyli o całą Polskę, o całą Rzeczpospolitą. Ten ogólnonarodowy wymiar jest niezwykle ważny i tak jak tamto powstanie powiodło się trzeba powiedzieć, że bez tego powstania nie byłoby zwycięstwa roku 1920, a w jakiejś ciągłości, ja to wyraźnie widzę, nie byłoby również Solidarności - stwierdził.
- To ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą wtedy rzucone w ziemię, dało znakomity plon drugiej Rzeczpospolitej, ale również i dzisiaj - powiedział. - Dlatego składam hołd wszystkim powstańcom, których oczywiście już nie ma wśród nas - ale spadkobiercom, spadkobiercom idei, czyli po prostu wszystkim Polakom. Bo dzisiaj wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi. Dziękujemy, że wywalczyliście dla nas Polskę - zakończył.
Prezydent odznacza
Wcześniej szef rządu złożył kwiaty na mogile gen. Stanisława Taczaka na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Taczak był pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Prezydent Andrzej Duda w czwartek odznaczył pośmiertnie dowódców Powstania Wielkopolskiego. Order Orła Białego otrzymali generał broni Józef Dowbor-Muśnicki i generał brygady Stanisław Taczak. Prezydent również weźmie udział w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Poznaniu.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Przyjazd Paderewskiego
Główne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego rozpoczęła w środę wieczorem inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu. W rolę Paderewskiego wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek.W 1918 roku przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował zwycięski zryw niepodległościowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl