Trwa ładowanie...
d1yusge

MON wypłaciło już 90 mln zł rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej wypłaciło już rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej ok. 90 mln zł. Takie dane w odpowiedzi na interpelacje posłanki PO Małgorzaty Niemczyk przekazał szef resortu Antoni Macierewicz. Nie jest to jednak kwota ostateczna. Kilkadziesiąt spraw jest nadal analizowanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczątki prezydenckiego Tu-154, który rozbił się podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
Szczątki prezydenckiego Tu-154, który rozbił się podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. (East News, Fot: LASKI DIFFUSION)
d1yusge

Szef resortu przypomniał, że MON wypłaca pieniądze rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej na podstawie orzeczeń sądów lub zawartych ugód sądowych. Wyjaśnił również, że każdy wniosek o zadośćuczynienie składany przez bliskich był rozpatrywany "wnikliwie", przy czym brano pod uwagę "rodzaj relacji, łączących ich z ofiarą" i "indywidualny rozmiar krzywdy, jaka dotknęła najbliższego członka rodziny".

"Z tytułu realizacji prawomocnych orzeczeń sądowych wydanych przez sądy powszechne w postępowaniach wytoczonych przeciwko Skarbowi Państwa-Ministrowi Obrony Narodowej przez członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o zapłatę, Ministerstwo Obrony Narodowej wypłaciło od kwietnia 2010 r. do końca 2016 r. kwotę ponad 1,5 mln zł. Kwota ta obejmuje zasądzone przez sądy roszczenia główne, nie obejmuje zaś innych należności (odsetki, zwrot kosztów postępowania)" - poinformował Antoni Macierewicz.

d1yusge

O wiele więcej MON wypłacił rodzinom ofiar katastrofy z tytułu zawartych ugód. Kwota ta wynosi 69 mln 250 tys. zł. "Od stycznia 2016 r. do chwili obecnej natomiast, świadczenie pieniężne z tytułu krzywdy niematerialnej spowodowanej śmiercią członka rodziny w wyniku wymienionego zdarzenia, zostało ustalone w drodze ugody zawartej ze Skarbem Państwa-Ministrem Obrony Narodowej na rzecz 81 osób. Z tego tytułu wypłacona została kwota 16.190.000 zł" - napisał szef MON. Dodał też, że kilkadziesiąt spraw jest nadal analizowanych.

"Z tytułu wyroków sądowych wydanych w stosunku do Skarbu Państwa-Ministra Obrony Narodowej od kwietnia 2010 r. do końca czerwca br. wypłacono kwotę 1.595.000 zł z tytułu zadośćuczynienia lub odszkodowania, na rzecz 24 osób" - poinformował Macierewicz.

Posłanka PO Małgorzata Niemczyk zapytała również ministra o to, czy "czy odszkodowania przyznane i wypłacone (ze Skarbu Państwa, polis) już rodzinom ofiar, będą musiały być przez nie zwrócone (wraz z odsetkami), gdyby okazało się, że katastrofa lotnicza była zamachem lub gdyby okazało się, że zarzuty postawione kontrolerom rosyjskim są słuszne?". Na to pytanie minister Antoni Macierewicz nie odpowiedział.

d1yusge

Podziel się opinią

Share

d1yusge

d1yusge
Więcej tematów