PolskaMON: Sławomir Cenckiewicz zajmie się reformą archiwów wojskowych

MON: Sławomir Cenckiewicz zajmie się reformą archiwów wojskowych

• Cenckiewicz pełnomocnikiem MON ds. reformy archiwów wojskowych
• Został też p.o. dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego
• Historyka powołał Antoni Macierewicz

MON: Sławomir Cenckiewicz zajmie się reformą archiwów wojskowych
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powołał historyka dr. hab. Sławomira Cenckiewicza na pełnomocnika MON ds. reformy archiwów wojskowych oraz p.o. dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego - poinformował rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz.

Jak podało MON, pełnomocnikowi podlegają Centralne Archiwum Wojskowe (CAW), Centralna Biblioteka Wojskowa i Wojskowe Biuro Badań Historycznych. Z kolei dyrektorowi CAW podlega sieć archiwów wojskowych, czyli Archiwum MON, Archiwum Sił Powietrznych, Archiwum Marynarki Wojennej oraz archiwa wojskowe w Toruniu i Oleśnicy.

"Jest to pierwszy etap reformy w obszarze archiwistyki wojskowej, której celem jest powołanie Wojskowego Biura Historycznego. W skład WBH wejdą trzy instytucje: Centralne Archiwum Wojskowe, Wydział Badań Naukowych (w tym redakcja +Przeglądu Historyczno-Wojskowego+) oraz Centralna Biblioteka Wojskowa" - poinformował Misiewicz.

Minister Macierewicz zapowiada także przekazanie do Instytutu Pamięci Narodowej akt ze zbioru zastrzeżonego, czyli tajnych dokumentów z lat PRL, które nie są udostępniane na normalnych zasadach, tak jak pozostałe archiwa IPN, do których wgląd mają m.in. osoby wymienione w tych dokumentach, naukowcy i dziennikarze.

"Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad wspomnianym przekazaniem akt ze zbioru zastrzeżonego do Instytutu Pamięci Narodowej. Termin ich zakończenia, na tym etapie, jest trudny do określenia" - poinformował w niedzielę Misiewicz. Podkreślił, że "celem przekazania do IPN akt ze zbioru zastrzeżonego jest umożliwienie badaczom i historykom przekazywania prawdy o najnowszej historii Polski".

Rzecznik MON przypomniał, że już w 2007 r. Macierewicz, wówczas wiceszef MON, przekazał dużą część akt ze zbioru zastrzeżonego do IPN, ale krótko po zmianie władzy MON znowu przejęło te akta.

Z kolei Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała PAP, że "zgodnie z art. 39 ustawy o IPN oraz treścią porozumienia z dnia 30.07.2003 r. pomiędzy Prezesem IPN a Szefami ABW i AW prowadzone są nieprzerwanie prace mające na celu weryfikacje materiałów ze zbioru zastrzeżonego pod kątem ich odtajnienia i przekazania do zbioru ogólnego IPN". Dodano, że najważniejszą przesłanką, którą szef ABW kieruje się, podejmując decyzje o odtajnieniu materiałów ze zbioru zastrzeżonego, jest bezpieczeństwo państwa.

45-letni Cenckiewicz jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie obronił także doktorat. W 2011 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest profesorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Specjalizuje się w historii najnowszej, w latach 2001-08 pracował w IPN.

Od lipca do października 2006 r. był kierownikiem Komisji Likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych i doradcą pełnomocnika ds. powołania Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoniego Macierewicza (komisja likwidacyjna działała obok komisji weryfikacyjnej, którą kierował Macierewicz).

Nowy pełnomocnik MON jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, źródłowych i popularnonaukowych. Opublikował i współredagował 19 książek, w tym siedem edycji źródłowych oraz dwanaście książek autorskich (trzy jako współautor). Ma w dorobku trzy książki dotyczące Lecha Wałęsy: "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", "Sprawa Lecha Wałęsy", "Wałęsa. Człowiek z teczki". W pierwszej z nich napisanej wspólnie z Piotrem Gontarczykiem - opublikowanej w 2008 r. przez Instytut Pamięci Narodowej - znalazła się informacja, że Lech Wałęsa był w pierwszej połowie lat 70. agentem SB o kryptonimie "Bolek".

Cenckiewicz jest także autorem takich pozycji jak: "Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)" i "Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991" i współautorem publikacji "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005".

W 2007 r. odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (279)